Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Biskup Ignacy Dec wspólnie z pielgrzymką parlamentarzystów i samorządowców modlił się na wzgórzu Kahlenberg o przetrwanie chrześcijańskiej Europy. Duszpasterstwo Parlamentarzystów i Samorządowców Diecezji Świdnickiej zorganizowało w dniach od 22 do 24 września 2017 roku pielgrzymkę do Wiednia. Okazją były obchody 334. Rocznicy odsieczy wiedeńskiej.

Jednym z najważniejszych punktów pielgrzymki była wizyta na wzgórzu Kahlenberg, gdzie Biskup Świdnicki Ignacy Dec odprawił dla pielgrzymów Mszę Świętą. To ważne miejsce dla historii Europy, którego znaczenie jest niedoceniane w Polsce. Z tego wzgórza w 1683 roku król Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą z Turkami o Wiedeń.

W homilii hierarcha m.in. podkreślił , że to sam król zwycięstwo chrześcijańskiej armii przypisał Bogu, parafrazując znane zawołanie „Przyszedłem, zobaczyłem, Bóg zwyciężył.”

Biskup zauważył, że już w 17. wieku były plany przekształcenia Europy w kalifat. Z Wiednia wojska muzułmańskie miały pójść na Rzym, w którym bazylika św. Piotra miała zostać przekształcona w meczet. Wówczas na przeszkodzie stanęło polskie wojsko.

– Obecnie również mamy ważny i niebezpieczny czas. Znowu mamy zagrożenie cywilizacji chrześcijańskiej w Europie – mówił bp Ignacy Dec. – Chrześcijaństwo i Islam, dwie kultury i dwie religie absolutnie nie są do pogodzenia bo opierają się na odmiennych zasadach.

Hierarcha nawiązując do zwycięstwa polskiego króla zaznaczył, że obecnie również możemy wiele zrobić. – Nie jesteśmy potęgą militarną ani ekonomiczną w Europie, ale możemy być potęgą duchową i potęgą zasad – mówił. – Modlimy się tu aby nasza cywilizacja przetrwała.

W pielgrzymce udział brało ponad 40 samorządowców z diecezji świdnickiej, wójtów, burmistrzów, radnych i pracowników jednostek samorządowych, którzy już po raz drugi wspólnie ze swymi kapłanami uczestniczyli w podobnym wydarzeniu.

Mirosław Jarosz /w Akcji

NO COMMENTS