Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

II niedziela Adwentu to czas, kiedy pragniemy wychodzić na przeciw potrzebom naszych sióstr i braci z jakże licznych ojczyzn, które razem cierpiały prześladowania. Cierpiał bowiem cały Kościół na Wschodzie – powiedział bp Antoni Pacyfik Dydycz, przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, w homilii wygłoszonej w Kościele Świętego Krzyża w Warszawie podczas obchodzonego w Kościele w Polsce XX Dnia Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie.

Bp Dydycz podkreślił, iż pełny wdzięczności Bogu za umocnienie płynące z życia i działalności św. Jana Pawła II, Kościół w Polsce powinien starać się pomagać Kościołowi na Wschodzie. „Możemy i powinniśmy wspomagać w wierze naszych braci i nasze siostry, którzy byli pozbawieni kapłanów, żyjąc w miejscach, gdzie zamykano kościoły, zabraniano uczestnictwa w nabożeństwach, w szczególny sposób starając się pozbawić możliwości spotkania z Chrystusem” – powiedział w homilii.

Przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie zauważył, iż mimo tego, że lata prześladowań sprawiły, iż wiele wspólnot na terenie dawnej Rzeczpospolitej zostało pozbawionych kapłanów – części zakazywano pracy duszpasterskiej, wielu zostało wywiezionych na Syberię, duszpasterstwo prowadzono w potajemnie i w nocy, to Kościół przetrwał, a ludzie zachowali wiarę.

„Miejmy odwagę wspierać naszych braci i nasze siostry w różnych miejscach ich przebywania, aby dodawać sił i ułatwiać im odnajdywanie drogi do Pana Boga, iżby umacniali się w wierze” – podkreślił bp Dydycz.

Zachęcając do wsparcia duchowego i materialnego Kościoła na wschodzie przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie powiedział: „Dobro przestaje być dobrem, jeśli nie potrafimy się nim dzielić z potrzebującymi. Bo tylko wzajemna miłość może nas uratować przed demoralizacją. Zło na nic nie patrzy. Nie ma szacunku dla osoby ludzkiej”.

W drugą niedzielę Adwentu z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski obchodzony jest w Kościele w Polsce i w placówkach polonijnych XX Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Jego celem jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej, Rosji i Azji Środkowej. Wesprzeć Kościół na Wschodzie można przede wszystkim poprzez modlitwę i zbiórkę ofiar do puszek w kościołach w niedzielę 8 grudnia.

Aktualnie, Kościołowi za wschodnią granicą, służy pochodzących z Polski ponad 200 kapłanów diecezjalnych, około 300 kapłanów zakonnych, 320 sióstr zakonnych i 20 braci zakonnych oraz osoby świeckie. W roku 2019 (do 20.11) w ramach pracy Biura Pomocy Kościołowi na Wschodzie zostało realizowanych 340 próśb, na kwotę 2 355 000 zł, z czego najwięcej trafiło na Ukrainę i Białoruś.

BP KEP