Bp Guzdek: obowiązkiem narodu jest pamięć o bohaterach

15-08-2016
1681

– Obowiązkiem i mądrością narodu jest pamięć o bohaterach, którzy przelewali krew i oddawali życie w obronie Ojczyzny. Dlatego dziś, w Święto Wojska Polskiego, obejmujemy ich wszystkich miłością i wdzięczną modlitwą – powiedział w katedrze polowej Wojska Polskiego Józef Guzdek. Ordynariusz wojskowy przewodniczył Mszy św. w intencji wojska w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego, na pamiątkę zwycięstwa odniesionego nad wojskami Armii Czerwonej pod Warszawą w 1920 roku. Przeszło ono do historii pod nazwą Cudu nad Wisłą. We Mszy św. uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda z małżonką.

Eucharystia, odprawiona z ceremoniałem wojskowym, rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru Wojska Polskiego i odegrania hymnu państwowego.

W homilii bp Guzdek podkreślił, że w kościołach obchodzony jest dziś podwójny cud. Pierwszym z nich jest Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, drugim “cud nad Wisłą”, zwycięstwo nad wojskami Armii Czerwonej ciągnącej na zachód Europy w sierpniu 1920 roku. Biskup Polowy przypomniał okoliczności i atmosferę dni sprzed 96 lat, gdy cały naród wspierał wojsko w obronie stolicy. – Walczącej Warszawie błogosławił papież Benedykt XV. Apelował, aby 15 sierpnia odmawiano różaniec, prosząc o wsparcie i zwycięstwo za przyczyną Maryi – przypomniał. Zdaniem biskupa polowego ocalenie stolicy było “zasługą odwagi żołnierzy i wspierającej ich ludności cywilnej”. – Jedność budowana przez wspólną modlitwę spodobała się Bogu, który zachował nasz kraj od ponownej niewoli. Bóg był z nami! – powiedział. Podkreślił, że wybawienie przyszło dzięki wstawiennictwu Maryi.

Nawiązując do niedawnej wizyty Ojca Świętego Franciszka biskup polowy przypomniał, że w przemówieniu inaugurującym wizytę w Polsce papież podkreślił, że „cechą charakterystyczną polskiego narodu jest pamięć”. – Pamiętamy o udziale Maryi w dziele zbawienia człowieka i Jej cudownym wyniesieniu z ciałem i duszą do nieba. Nie zapominamy o cudownym ocaleniu naszej wolności latem 1920 roku – zapewnił.

Według biskupa polowego w Polsce w ostatnim czasie wydarzył się jeszcze jeden cud. Były nim Światowe Dni Młodzieży, które obchodziliśmy w ostatnim tygodniu lipca. – Wbrew sceptykom, do Polski bardzo licznie przybyli młodzi ze 187 krajów świata. Zaufali Bogu i nie ulegli presji mediów wieszczących zagrożenie terrorystyczne – przypomniał. Zdaniem ordynariusza wojskowego “w świecie podzielonym konfliktami zbrojnymi, nękanym atakami terrorystycznymi i nienawiścią, Polska okazała się oazą pokoju i bezpieczeństwa, wzajemnej życzliwości oraz odpowiedzialności”.

Biskup Polowy wyraził wdzięczność Wojsku Polskiemu za ofiarność i pomoc w przygotowaniu i bezpiecznym przeprowadzeniu Światowych Dni Młodzieży oraz wizyty Ojca Świętego Franciszka. Wymienił m.in. budowę przepraw, miasteczek namiotowych, zabezpieczenie saperskie, jako przykłady licznych działań prowadzonych przez żołnierzy w przygotowaniu tych wydarzeń. – Wojsko angażując się w to ważne wydarzenie potwierdziło swoją więź z narodem i zasłużyło na wielkie uznanie. Docenił to także i okazał wdzięczność Następca św. Piotra – powiedział.

Ordynariusz wojskowy zauważył, że podczas ostatniego spotkania z młodzieżą, którą w większości stanowili wolontariusze ŚDM papież powiedział, że są oni nadzieją Kościoła i świata, ale pod dwoma warunkami: powinni pamiętać o przeszłości i odważnie wpływać na kształt teraźniejszości.

Biskup Guzdek podkreślił, że odsłoniętą po Mszy św. tablicą w arkadach Grobu Nieznanego Żołnierza poświęconą Żołnierzom Wyklętym i Ofiarom Obławy Augustowskiej upamiętniona zostanie ich ofiara za Ojczyznę.

Na koniec zachęcił do modlitwy w intencji żołnierzy pełniących służbę na misjach pokojowych i w intencji Ojczyzny.

Eucharystię koncelebrowali bp Richard Spencer, biskup polowy armii Stanów Zjednoczonych, ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta RP oraz kapelani Ordynariatu Polowego.

Przed zakończeniem Eucharystii odbył się obrzęd poświęcenia ziół przyniesionych przez wiernych do katedry.

Po Mszy św. w arkadach Grobu Nieznanego Żołnierza odsłonięta została tablica upamiętniająca m.in. Żołnierzy Wyklętych oraz ofiary Obławy Augustowskiej. Tablicę pobłogosławił bp Józef Guzdek.

kos/KAI/BP KEP