Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Osoby konsekrowane świadectwem swego radosnego życia mają nieść światu miłość Chrystusa – podkreśla bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego w Kościele powszechnym obchodzony jest Dzień Życia Konsekrowanego. Tego dnia pamiętamy też szczególnie o wsparciu zakonów kontemplacyjnych.

Życie konsekrowane jest wielkim darem dla Kościoła – powiedział bp Kiciński. Przywołując  Ojca Świętego Franciszka, podkreślił, że życie konsekrowane jest miernikiem życia całego Kościoła. „Zrodziło się jako odpowiedź na pragnienie radykalizmu ewangelicznego, naśladowania Jezusa Chrystusa – czystego, ubogiego i  posłusznego” – powiedział. Charakteryzując osoby życia konsekrowanego, przytoczył  słowa św. Tereski z Lisieux: „W sercu Kościoła – mej Matki będę miłością”. „Osoby konsekrowane to osoby, które doświadczają miłości Pana Boga i pragną tą  miłością się dzielić z każdym człowiekiem” – wyjaśnił.

Bp Jacek Kiciński CMF od 2017 r. jest przewodniczącym Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Z okazji obchodzonego 2 lutego Dnia Życia Konsekrowanego skierował do wiernych specjalny list. Zwraca w nim m.in. uwagę na to, że osoby życia konsekrowanego są napełnione Duchem Świętym po to, by być w Kościele i dla Kościoła, ale również by być posłami niosącymi miłość.

>>Treść listu

Dzień Życia Konsekrowanego Kościół powszechny obchodzi od 1997 roku. Został on ustanowiony przez św. Jana Pawła II i jest poświęcony modlitwie za osoby, które żyjąc w zakonach, zgromadzeniach zakonnych, stowarzyszeniach życia apostolskiego i instytutach świeckich czy też poprzez indywidualne formy życia konsekrowanego oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom. Obecnie w Polsce jest około 32 tys. osób życia konsekrowanego.

BPKEP

Zobacz też:
>>Żeńskie Zgromadzenia Zakonne
>>Męskie Zgromadzenia Zakonne
>>Instytuty Świeckie
>>Indywidualne Formy Życia Konsekrowanego
>>Cicha i wierna obecność

NO COMMENTS