(Polski) Bp Jerzy Mazur: Odpowiedzmy szczodrze na apel Ojca Świętego

0
2121

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Niech nasza modlitwa i post staną się jałmużną wielkopostną dla tych, którzy potrzebują pomocy – napisał przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur w komunikacie wydanym w związku z ogłoszonym przez Ojca Świętego Franciszka Dniem Modlitwy i Postu w Intencji Pokoju. Papież zwrócił się z prośbą o to, by w piątek, 23 lutego, modlić się szczególnie za Demokratyczną Republikę Konga oraz Sudan Południowy.

W Demokratycznej Republice Konga posługuje 41 misjonarzy z Polski. W Sudanie jest ich 8  – informuje bp Jerzy Mazur. Podkreśla, że misjonarze z Polski wspierają duchowo i materialnie ofiary toczących się tam walk. Zachęca, by w najbliższy piątek modlić się o pokój dla całego świata, a także zastanowić się nad tym, co możemy zrobić dla utwierdzenia pokoju w naszych rodzinach, społeczeństwie i Kościele.

Publikujemy treść komunikatu:

Siostry i Bracia,
Umiłowani w Chrystusie Panu,

Ojciec Święty Franciszek ogłosił piątek 23 lutego br. Dniem Modlitwy i Postu w Intencji Pokoju. Papież zwrócił się o modlitwę szczególnie za Demokratyczną Republikę Konga oraz Sudan; kraje od lat nękane konfliktami zbrojnymi i wojną. Trwa w nich bratobójcza walka o wpływy polityczne, społeczne i gospodarcze. Są to kraje dotknięte korupcją, wyzyskiem najsłabszych grup społecznych oraz przestępczością. Trwa w nich walka między grupami wpływów o podział zysków z eksploatacji bogactw naturalnych. Miejscowa ludność żyje w poczuciu zagrożenia, niestabilności społecznej oraz niesprawiedliwości.

W Demokratycznej Republice Konga posługuje 41 misjonarzy z Polski. W Sudanie, w którym od czasu do czasu wybuchają również prześladowania chrześcijan, pracuje 8 misjonarzy. Większość z nich posługuje na terytoriach objętych konfliktami zbrojnymi. Misjonarze z Polski wspierają duchowo i materialnie ofiary walk, przynależące do najsłabszych i najuboższych grup społecznych.

Odpowiedzmy szczodrze na apel Ojca Świętego naszą modlitwą i postem. Upraszajmy w ten sposób pokój dla całego świata, a zwłaszcza dla ludzi udręczonych niepewnością losu, wyzutych z nadziei na poprawę losu i pokój. Okażmy się solidarni z tymi, którzy cierpią uwikłani w działania wojenne. Niech nasza modlitwa i post staną się jałmużną wielkopostną dla tych, którzy potrzebują pomocy. Zachęcam również do tego, by – jak prosi papież – zastanowić się nad tym, co możemy zrobić dla utwierdzenia pokoju w naszych rodzinach, społeczeństwie i Kościele? Co możemy uczynić dla zakorzenienia się pokoju w naszych sercach i wokół nas?

                Wszystkim, którzy odpowiedzą na apel Ojca Świętego Franciszka z serca błogosławię

+ W Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

Bp Jerzy Mazur SVD,
przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji

Warszawa, 19 II 2018 r.

NO COMMENTS