Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Bp Włodzimierz Juszczak OSBM, ordynariusz eparchii wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce przewodniczył w niedzielę, 21 września, Pontyfikalnej Boskiej Liturgii św. Jana Złotoustego w Sanktuarium Maryjnym w Białym Borze na Pomorzu z okazji święta Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy. 

W wygłoszonej homilii bp Juszczak wskazał, by wierni pamiętali, że nie wszystko zależy od człowieka: „Zawsze ostatnie słowo należy do Boga, który jest władcą czasu i czasów, który swój plan tworzy bez pośpiechu, wiedząc, co będzie w przyszłości, która dla Niego jest zawsze teraźniejszością. Być może i w tym przypadku Pan Bóg wcześniej zamyślił Swój plan co do Białego Boru, w którym od początku wpisany był rozwój tej wspólnoty z jej służbą, również dla innych parafii, z jej podniesieniem do rangi Sanktuarium Maryjnego, z corocznymi wielotysięcznymi pielgrzymkami, z Ikoną Matki Bożej, która dzieli los z wygnańcami tego świata” – wskazał Władyka.

„Przybywamy w dniu Jej ziemskich narodzin, aby podziękować za Dar Jej Syna, którego urodziła jako Bogurodzica, jako Theotokos. Razem z nami również cały chrześcijański świat dziękuje Bogu za dar Jej Macierzyństwa. Głos kobiety zapisany przez Ewangelistę Łukasza jest właśnie głosem ludzkości, która raduje się Bożym Macierzyństwem Maryi: «Błogosławione łono, które Cię nosiło, i piersi, które ssałeś» [Łk 11, 27]. Nie dziwią nas te słowa i sami do nich się przyłączamy” – powiedział w homilii biskup Juszczak.

Bp Juszczak podczas Boskiej Liturgii nawiązał do różnic w stosunku do białoborskich odpustów z poprzednich lat. Ze względu na zagrożenie epidemiczne i wymagania służb sanitarnych co do sposobu organizowania pielgrzymek, odwołany został przyjazd wiernych z innych parafii diecezji. Nie było też konfesjonałów i tradycyjnych kolejek do spowiedzi, które były nieodłącznym elementem białoborskiego odpustu. Bp Juszczak przypomniał jednak także, że świątynie nie są miejscami najbardziej niebezpiecznymi w kontekście koronawirusa. Jak mówił, potencjalnie niebezpiecznych miejsc jest o wiele więcej. Są nimi szkoły, sklepy, czy miejsca pracy. Biskup przypomniał o obowiązku przestrzegania zasad bezpieczeństwa sanitarnego, maseczek, utrzymywania odpowiedniej odległości, dezynfekcji rąk. Zachęcił, by uczestniczyć w życiu parafialnym wspólnoty z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Władyka Włodzimierz nawiązał do historii białoborskiego odpustu i wskazał, że nie da się dziś dokładnie określić, dlaczego coroczne białoborskie uroczystości stały się centralnym świętem, pielgrzymką wiernych całej diecezji wrocławsko-gdańskiej a Biały Bór stał się duchowym centrum diecezji wrocławsko-gdańskiej. Przyczyn można szukać, jak mówił, w położeniu geograficznym, zaangażowaniu duszpasterzy, determinacji wiernych, gościnności, otwartości i gotowości podjęcia trudu przygotowania odpustu przez miejscowych parafian.

Uroczystości odpustowe ku czci Narodzenia Matki Bożej odbywają się w białoborskim sanktuarium corocznie. Jest to miejsce szczególne dla grekokatolików w Polsce. Na odpust przybywają co roku tysiące pielgrzymów. Tegoroczne święto, z uwagi na epidemię koronawirusa, miało charakter parafialny. Ze względu na mniejszą niż zwykle liczbę uczestników  Eucharystia była celebrowana wewnątrz świątyni. Dotychczas Boskie Liturgie w dzień odpustu i diecezjalnej pielgrzymki, odprawiane były na ołtarzu polowym, w specjalnie do tego zaadoptowanym przedsionku cerkwi autorstwa prof. Jerzego Nowosielskiego.

Narodzenie Przenajświętszej Bogurodzicy jest pierwszym wielkim świętem w roku liturgicznym Kościołów wschodnich, który rozpoczyna się 1 września (14 września). Ostatnim zaś świętem w rocznym cyklu uroczystości jest także święto Maryjne – Zaśnięcie Przenajświętszej Bogarodzicy, celebrowane 15 sierpnia (28 sierpnia).

ks. Mateusz Demeniuk

NO COMMENTS