Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Osoby konsekrowane uczą nas poszukiwać oblicza Boga i przypominają nam, że stać się błogosławionym to żyć na ziemi, mając świadomość że ojczyzną jest niebo – mówił bp Jacek Kiciński CMF, przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP, w homilii Mszy św. radiowej, której przewodniczył w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, przed Dniem Życia Konsekrowanego.

Eucharystię koncelebrowali ks. Czesław Parzyszek SAC, konsultor Komisji Episkopatu, o. Wiesław Kulisz SJ, dyrektor Wydziału Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Kurii Metropolitalnej w Warszawie, oraz o. Robert Wawrzeniecki OMI, sekretarz wykonawczy Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

Bp Kiciński wskazał w homilii na świadectwo osób konsekrowanych: bł. Matki Elżbiety Róży Czackiej z jej dziełem Lasek oraz męczenniczek elżbietańskich: s. Paschalis Jahn i Towarzyszek, zabitych przez radzieckich żołnierzy.

“Okazuje się, że nasza sytuacja podobna jest do sytuacji narodu wybranego. Po czasie zachwytu nad wolnością, która jest przecież darem Boga, następuje powolne zatopienie się w doczesności. I dla wielu z nas Bóg staje się niepotrzebny. Coraz częściej porzucenie Boga i Jego prawa staje się wyznacznikiem nowego stylu życia. Apostazja jawi się jako wyraz sprzeciwu wobec instytucji Kościoła. Mamy do czynienia z wiarą deklaratywną, czyli bez zobowiązań. Ktoś niekiedy mówi +ja wierzę w Boga, ale nie potrzebuje pośrednictwa ludzkiego+. I obecna sytuacja sprawia wrażenie, że Bóg na nowo się ukrył. I znów jest niewidzialny i niesłyszalny” – mówił bp Kiciński w homilii, nawiązując do czytań mszalnych oraz aktualnej polskiej rzeczywistości.

Dodał, że dochodzą do tego trudne wydarzenia na świecie, jak wojna w Ukrainie, głód na ziemi, niesprawiedliwy wyzysk człowieka przez człowieka, handel ludźmi i wiele innych zjawisk, w których możemy doświadczyć tzw. milczenia Boga. “I może ktoś się zapytać: +Gdzie jesteś Boże?+. Czy rzeczywiście Bóg przestał o nas pamiętać?” – stwierdził bp Kiciński.

Oprawę Eucharystii przygotowały zakonne konferencje, z kolei oprawę muzyczną przygotował międzyzakonny chór sióstr z Archidiecezji Warszawskiej pod dyrekcją s. Dolores Nowak. W czasie Eucharystii osoby konsekrowane odnowiły swoje śluby i przyrzeczenia w obecności Biskupa, a w imieniu zgromadzeń męskich wypowiedzeniu formuły przewodniczył o. Robert Wawrzeniecki OMI, z domu zakonnego misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Warszawie.

O znaczeniu konsekracji przypomniał bp Kiciński w homilii: „Bóg tak naprawdę nigdy nie opuszcza swojego ludu, a zwłaszcza tych, którzy za nim tęsknią. Dlatego Bóg w swojej nieskończonej miłości posyła proroków, którzy niczym Sofoniasz idą do narodu wybranego. Dziś są to osoby konsekrowane: to są nasi bracia i siostry, którzy pragną w swoim życiu naśladować Jezusa Chrystusa, żyjąc ewangelicznymi radami: czystością, ubóstwem i posłuszeństwem”.

“Nieprzypadkowo też Ojciec święty Franciszek nazwał życie zakonne najbardziej radykalną formą naśladowania Jezusa Chrystusa. Osoby zakonne: siostry zakonne, ojcowie i bracia, instytuty świeckie, dziewice, pustelnicy i wdowy to prorocy w dzisiejszym świecie. To właśnie oni uczą nas poszukiwać oblicza Boga, pokazują nam, że wierność jest możliwa dzięki miłości i przypominają nam, że stać się błogosławionym to żyć na ziemi, mając świadomość że ojczyzną jest niebo” – podkreślił przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Cała homilia dostępn jest na stronie Bazyliki Świętego Krzyża: http://www.swkrzyz.pl/index.php/msza-swieta-radiowa

rw omi / BP KEP

Fot. Daniel Drumiński CP

NO COMMENTS