Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W Budapeszcie dobiegły końca XXVI Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej, organizowane w myśl słów Jana Pawła: „Ludzie, którzy pamiętają, skąd pochodzą, ludzie, którzy cenią swe tradycje mogą wnieść wiele w życie każdego kraju”. Gośćmi wydarzenia był Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i ks. Leszek Kryża, Dyrektor Biura Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej są organizowane przez polonijną parafię w Budapeszcie i Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech pw. Św. Wojciecha (założone w 1993 roku). Siedzibą Stowarzyszenia jest Dom Polski im. Jana Pawła II, znajdujący się przy kościele pw. NMP Wspomożycielki Wiernych, wybudowanym przez Polaków w 1927 roku. Obecnie duszpasterstwo polonijne prowadzą tu ks. Krzysztof Grzelak TChr oraz Siostry Weronika Jaworska i Stanisława Kwireng ze zgromadzenia Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej.

Gościem tegorocznego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej byli między innymi bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej i ks. Leszek Kryża, Dyrektor Biura Pomocy Kościołowi na Wschodzie, przed laty duszpasterz Polonii na Węgrzech. W piątek, 9 października, bp Lechowicz odprawił Mszę Świętą, podczas której podziękował organizatorom Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej za rozumienie kultury chrześcijańskiej jako życia zgodnego z wiarą i zaangażowanie na rzecz ochrony kultury chrześcijańskiej i polskiej w środowisku Polonii węgierskiej. Po Eucharystii przedstawiciele miejscowej Polonii wystawili inscenizację teatralną „Miłosierny Samarytanin”.

 Zwieńczeniem Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej w Budapeszcie była uroczystość wprowadzenia do bazyliki pw. św. Stefana relikwii św. Jana Pawła II. Przekazanie relikwii odbyło się podczas Eucharystii sprawowanej w niedzielę, 11 października przez biskupa pomocniczego archidiecezji ostrzyhomsko-budapesztańskiej György’a Snella. Przekazania relikwii dokonał w imieniu Polonii bp Wiesław Lechowicz, wskazując, że jest to kolejny przejaw przyjaźni polsko-węgierskiej i dziękując miejscowemu Kościołowi za okazywaną życzliwość wobec wspólnoty Polaków mieszkających na Węgrzech.

W bazylice pw. św. Stefana znajduje się już obraz Matki Bożej Częstochowskiej, koronowany przez kardynała Erdö w 2017 roku oraz pomnik św. Jana Pawła II, odsłonięty i poświęcony 18 maja br., w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. To w dużym stopniu zasługa biskupa Snella, który w czasie kazania skierowanego do uczestników Mszy Świętej zachęcał do kultywowania wiary i obrony wartości chrześcijańskich w przestrzeni kultury. Wyznał także swoje przywiązanie do papieża Jana Pawła II i Matki Bożej Częstochowskiej oraz podkreślił  przyjaźń łączącą go z Polską i Polakami.

W dowód uznania i podziękowania za zasługi dla Polonii  biskup Snell i o. dominikanin Andrzej Kostecki zostali uhonorowani medalem ks. Wincentego Danka. Odznaczenia wręczyła Monika Molnar, prezes Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech.

W uroczystościach wzięli udział liczni Polacy, w tym ambasador RP na Węgrzech prof. Jerzy Snopek i przedstawiciele instytucji polonijnych w Budapeszcie.

NO COMMENTS