Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

„Sytuacje wyjątkowe sprawiają, że wierni mają prawo do wyjątkowej dyspozycyjności ze strony duszpasterzy! Na tyle, na ile to możliwe, tak organizujcie życie w polonijnych ośrodkach duszpasterskich, również w porozumieniu z miejscowymi duchownymi i władzami kościelnymi, by umożliwiać naszym rodakom kontakt z Jezusem obecnym w Eucharystii i sakramencie pokuty i pojednania” – napisał bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w liście do rektorów i koordynatorów duszpasterstwa polskojęzycznego za granicą i duszpasterzy Polonii.

„W tym trudnym doświadczeniu, jakim jest rozwój epidemii, łączę się z Wami modlitwą  i słowem nadziei, że potrafimy ten czas przeżyć solidarnie, złączeni wiarą i miłością” – czytamy w liście bp. Wiesława Lechowicza do księży posługujących wśród Polonii.  Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej prosi, aby towarzyszyli Polakom żyjącym za granicą „bliskością duchową i fizyczną – ze szczególną modlitwą, dobrym słowem, konkretnym wsparciem”.

Bp Lechowicz zwrócił uwagę na to, że „być może konieczne będzie zaangażowanie ze strony rad duszpasterskich w wymiarze przekraczającym ramy dotychczasowego działania, np. w zakresie pomocy psychologicznej, socjalnej, czy prawnej”. „Zachęcajcie wiernych do wspólnej modlitwy w domach i wzajemnej pomocy, do zachowania roztropności i odpowiedzialności wzajemnej. Umieszczajcie na stronach internetowych konieczne informacje, płynące tak od władz cywilnych, jak i kościelnych” – napisał.

„Uczyńcie wszystko, by w tym czasie epidemii nasi rodacy mogli dostrzec oblicze Dobrego Pasterza we wspólnotach, których jesteście duszpasterzami!” – zachęcił bp Lechowicz. Prosił też o przekazanie Polakom żyjącym poza granicami kraju słów solidarności i łączności modlitewnej.

Na zakończenie listu zawierzył wszystkich duszpasterzy Polonii św. Szymonowi z Lipnicy, który pomagał chorym podczas panującej w XV wieku epidemii cholery. Udzielił też pasterskiego błogosławieństwa.

BP KEP

 Publikujemy pełny tekst listu:

                                        Warszawa, 16 marca 2020
L.dz. 126/20

Drodzy Księża Rektorzy i Koordynatorzy duszpasterstwa polskojęzycznego,
Drodzy Duszpasterze Polonii,

W tym trudnym doświadczeniu, jakim jest rozwój epidemii, łączę się z Wami modlitwą i słowem nadziei, że potrafimy ten czas przeżyć solidarnie, złączeni wiarą i miłością. Proszę Was, abyście towarzyszyli naszym rodakom żyjącym za granicą bliskością duchową i fizyczną – ze szczególną modlitwą, dobrym słowem, konkretnym wsparciem. Sytuacje wyjątkowe sprawiają,          że wierni mają prawo do wyjątkowej dyspozycyjności ze strony duszpasterzy! Na tyle, na ile to możliwe tak organizujcie życie w polonijnych ośrodkach duszpasterskich, również w porozumieniu z miejscowymi duchownymi i władzami kościelnymi, by umożliwiać naszym rodakom kontakt z Jezusem obecnym w Eucharystii i sakramencie pokuty i pojednania. Być może konieczne będzie zaangażowanie ze strony rad duszpasterskich w wymiarze przekraczającym ramy dotychczasowego działania, np. w zakresie pomocy psychologicznej, socjalnej, czy prawnej. Zachęcajcie wiernych do wspólnej modlitwy w domach i wzajemnej pomocy, do zachowania roztropności i odpowiedzialności wzajemnej. Umieszczajcie na stronach internetowych konieczne informacje, płynące tak od władz cywilnych, jak i kościelnych.

Czcigodni Kapłani, uczyńcie wszystko, by w tym czasie epidemii nasi rodacy mogli dostrzec oblicze Dobrego Pasterza we wspólnotach, których jesteście duszpasterzami! Przekażcie im, proszę, słowa mojej solidarności i łączności modlitewnej.

Was i Wasz duszpasterski trud zawierzam św. Szymonowi z Lipnicy, który ofiarnie pomagał chorym podczas panującej w XV wieku epidemii cholery:

Bądź naszym Patronem u Boga Najwyższego! Wstawiaj się za nami, aby miłosierny Bóg oddalił od nas i naszych bliźnich choroby duszy i ciała. Wypraszaj nam u Jezusa – Dobrego Pasterza łaskę ofiarnej i wspaniałomyślnej posługi duszpasterskiej. Wyjednaj nam u Ducha Świętego dar mądrości i roztropności, abyśmy stawali się dla powierzonego nam Ludu Bożego godnymi zaufania pasterzami.

Niech Was błogosławi Bóg Wszechmogący, Ojciec, i Syn, i Duch Święty.

Bp Wiesław Lechowicz
Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej