Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W obliczu wojny na Ukrainie chciałbym razem z księżmi kapelanami otoczyć modlitwą, duszpasterską posługą i solidarnością zaniepokojone serca naszych żołnierzy i ich rodziny. Zwracam się również z apelem do Was wszystkich, by w tym niespokojnym czasie mieć oczy otwarte i serca wrażliwe na drugiego człowieka – napisał bp Wiesław Lechowicz, biskup polowy Wojska Polskiego, w komunikacie skierowanym do kapelanów Ordynariatu Polowego.

„Jeszcze w większym stopniu niż dotychczas dołóżmy starań, by nasze parafie stawały się przyjaznym domem dla każdego i schronieniem dla zatrwożonych. Modlitwą wytrwałą, życzliwym słowem, przyjaznym gestem okazujmy sobie bliskość i wspierajmy nawzajem” – czytamy w komunikacie.

BP KEP

Publikujemy pełny tekst komunikatu:

Warszawa, 25 lutego 2022

L.dz. 108/CD/BP/2022

 

KOMUNIKAT BISKUPA POLOWEGO

 

Umiłowani Bracia i Siostry!

W homilii inaugurującej moją posługę biskupa polowego powiedziałem, że jednym z głównych zadań duszpasterstwa w Ordynariacie Polowym jest zaspokajanie głodu pokoju. W obliczu wojny na Ukrainie chciałbym razem z księżmi kapelanami otoczyć modlitwą, duszpasterską posługą i solidarnością zaniepokojone serca naszych żołnierzy i ich rodziny. Zwracam się również z apelem do Was wszystkich, by w tym niespokojnym czasie mieć oczy otwarte i serca wrażliwe na drugiego człowieka. Jeszcze w większym stopniu niż dotychczas dołóżmy starań, by nasze parafie stawały się przyjaznym domem dla każdego i schronieniem dla zatrwożonych. Modlitwą wytrwałą, życzliwym słowem, przyjaznym gestem okazujmy sobie bliskość i wspierajmy nawzajem. Powtarzam zachętę z Listu św. Pawła: „Bądźcie wytrwali i niezachwiani , (…), pamiętając, że trud wasz nie pozostanie daremny w Panu” (1 Kor 15,58).

Załączam też Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, prosząc, by zostały uwzględnione w naszych wspólnotach zawarte w nim prośby.

W związku z inwazją rosyjską na Ukrainę, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, stanowczo potępiam działania Rosji i Władimira Putina, uznając je za niedopuszczalny i haniebny akt barbarzyństwa, skierowany wobec suwerenności i niezależności niepodległego państwa.

Jednocześnie – wraz z całym Kościołem w Polsce – wyrażam moją solidarność ze wszystkimi Ukraińcami, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, zapewniając ich o naszej bliskości, modlitwie oraz gotowości do pomocy.

W związku z prośbą Ojca Świętego Franciszka, zwracam się do Księży Biskupów oraz wszystkich wiernych, aby Środa Popielcowa była obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą. Proszę, aby w każdym kościele i parafii w Polsce zanosić gorące błagania w intencji pokoju, a także w intencji Ukraińców, by Pan pokrzepił ich serca w obecnej dramatycznej sytuacji.

Jako Kościół w Polsce pragniemy przyjść naszym Braciom również z materialną pomocą, dlatego apeluję, aby zarówno w najbliższą niedzielę, jak i w Środę Popielcową, po każdej Mszy Świętej zorganizować zbiórkę ofiar do puszek, które – za pośrednictwem Caritas Polska – zostaną przeznaczone na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy. Pomoc Kościoła katolickiego w Polsce będzie świadczona sukcesywnie i systemowo za pośrednictwem naszych instytucji charytatywnych – parafialnych, diecezjalnych i ogólnopolskich – w tym, przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski.

Ponadto, proszę wszystkich wierzących i ludzi dobrej woli o otwartą postawę wobec potrzebujących schronienia.

Królowej Pokoju zawierzmy losy Ukrainy i Polski, wierząc, że błogosławieństwo Boga wszechmogącego spocznie na nas i pozostanie z nami na zawsze.

                                                                                   Wasz Biskup Wiesław Lechowicz

Zarządzenie

  1. Powyższe słowo należy przeczytać podczas każdej Mszy świętej w najbliższą niedzielę, 27 lutego, przed końcowym błogosławieństwem.
  2. Proszę księży, by uwzględnili apel Przewodniczącego KEP.
  3. Proszę, by po każdej Mszy świętej odśpiewać Suplikacje w intencji pokoju na Ukrainie i w Polsce.
  4. Należy zebrać ofiary do puszki w niedzielę 27.02.2022 oraz w Środę Popielcową 4.03.2022 i przesłać niezwłocznie do 6.03.2022 na konto Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego 42 1240 1138 1111 0000 0209 5558 z dopiskiem „UKRAINA