Bp Mazur: jesteśmy zatroskani o nasz wspólny dom bez przemocy i nienawiści

03-01-2017
924

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Gromadzimy się na Eucharystii, bo jesteśmy zatroskani o nasz wspólny dom, dom bez przemocy, nienawiści, zemsty. Dom, gdzie panuje miłość, pokój, nadzieja i radość – powiedział bp Jerzy Mazur podczas Mszy św. odprawionej w poniedziałek w intencji tragicznie zmarłego śp. Daniela Rudnickiego, ofiary zabójstwa, do którego doszło w sylwestrową noc pod jednym z barów w Ełku. Zarzuty w tej sprawie postawiono już dwóm mężczyznom, obywatelom Tunezji i Algierii.

W noc sylwestrową w Ełku po awanturze przed barem Kebab Prince zginął Daniel Rudnicki. Do tragedii miało dojść, kiedy 21-latek wyszedł z butelkami napoju, za które nie zapłacił. Właściciel lokalu z kucharzem pobiegli za nim, wtedy doszło do szamotaniny. Wywołało to w mieście fale zamieszek i demonstracji. Musiała interweniować policja.

W związku z tragicznym wydarzeniem i jego następstwami biskup ełcki Jerzy Mazur zaprosił w poniedziałkowy wieczór wszystkich mieszkańców miasta na wspólną modlitwę do katedry. Główną intencją była modlitwa w intencji śp. Daniela, w trakcie której wypraszano też dar pokoju w Ełku i w sercach jego mieszkańców.

„Pragniemy na modlitwie wypraszać Miłosierdzie Boże dla nieżyjącego i jego rodziny, prosząc o światło Ducha Św. dla lepszego zrozumienia – powszechnego dzisiaj w świecie – problemu emigracji i właściwego rozwiązywanie spraw bez przemocy” (…). Gromadzimy się tutaj na Eucharystii, bo jesteśmy zatroskani o nasz wspólny dom, dom bez przemocy, nienawiści, zemsty, dom gdzie panuje miłość, pokój, nadzieja i radość” – mówił na początku Mszy św. bp Mazur.

Hierarcha zachęcił zebranych, aby spojrzeli na wydarzenia, które miały miejsce w Ełku poprzez pryzmat Ewangelii. Ukazując postać św. Jana Chrzciciela, który wzywał do nawrócenia, apelował, żeby otworzyć serca na dar Jezusa i nawrócić się. „On znał prawdę, żył prawdą, głosił prawdę i za prawdę oddał życie. On nas wszystkich uczy dzisiaj życia w prawdzie. Stańmy też w czasie tej Eucharystii w prawdzie, patrząc i oceniając to wszystko, co się dzieje w te ostatnie dni” – zaapelował do zebranych biskup ełcki.

Biskup w ciężkim czasie dla rodziny, bliskich i przyjaciół tragicznie zmarłego wskazał na niezaprzeczalną i jednoznaczną wartość modlitwy. „Przychodzi do Jezusa rodzina Daniela, przychodzą jego koledzy, przyjaciele, znajomi. Jesteście tutaj, aby modlić się za śp. Daniela. Jako ludzie wierzący pokładamy nadzieję w Bożym miłosierdziu. Przychodzą ci, którzy chcieliby natychmiastowej zemsty i sami by chcieli ją wymierzać. (…) Przychodzą ludzie miasta Ełku, którzy w smutku, w żałobie pragną modlić się za śp. Daniela. Jesteśmy tu, by modlić się także o spokój w naszym mieście, aby panował pokój, zgoda. Jesteśmy tu aby prosić Ducha św., żebyśmy żyli w prawdzie i miłości, odrzucając nienawiść i zemstę, agresję i przemoc” – tłumaczył bp Mazur.

Hierarcha podkreślił potrzebę zrozumienia Jezusa, Jego miłości płynącej z krzyża, Jego obecności eucharystycznej we współczesnym świecie. – Na tym świecie wiarogodna jest miłość, a być chrześcijaninem to uwierzyć, że Bóg jest miłością, trwać w miłości i głosić orędzie miłości. (…) Jedynie mocą daru Ducha Świętego staniemy się zdolni do miłości. (…) On obdarza nas światłością, abyśmy zrozumieli to, czego sami nie potrafimy zrozumieć i daje prawdziwe poznanie, odwagę i mądrość, aby żyć zgodnie z wolą Bożą – powiedział.

Ordynariusz ełcki odczytał również apel rodziny śp. Daniela, w którym ta poprosiła o zachowaniu spokoju i uszanowanie ich woli.

Zarzut zabójstwa prokuratura postawiła obydwu mężczyznom. Grozi im dożywocie.

KAI

Fot. ilustracyjne:  PielgrzymkaNarodowa/Mazur/Episkopat.pl