(Polski) Bp Mendyk podczas ingresu: wracam do miejsca pierwszego spotkania z Jezusem

0
629

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Na terenie diecezji świdnickiej znajduje się nie tylko mój rodzinny dom, ale także ważne życiowe chwile, w których odkrywałem swoje powołanie – powiedział bp Marek Mendyk, nowy biskup świdnicki podczas ingresu do katedry świdnickiej, 12 września. W homilii podkreślił wartość odkrywania mocy Słowa Bożego i codziennego wsłuchiwania się w nie.

„Zajmijmy się Jezusem, niech On zajmie się nami” – zachęcił nowy biskup świdnicki Marek Mendyk, powierzając Maryi – strażniczce wiary – całą wspólnotę diecezji świdnickiej w dniu swojego ingresu.

„Zapraszam Was, Siostry i Bracia, do odkrywania mocy Słowa w codziennych wydarzeniach życia. Trzeba nam modlitewnie wsłuchiwać się w Słowo Boże, w które się wierzy, które się głosi, którym się żyje” – mówił bp Mendyk. Wyraził też radość z zainteresowania Słowem Bożym, jakie zauważył, odwiedzając domy rekolekcyjne.

„Jesteśmy dziećmi niespokojnych czasów, pełnych nerwowych napięć, w jakimś stopniu dziedziczymy ducha tego świata zżeranego przez aktywizm. Jest to świat, który chciałby od razu i we wszystkim widzieć efekty. Świat, który bardzo wierzy w swój intelekt, swoje ręce, zdolność efektywnego organizowania, ale nie zawsze wierzy w potrzebę duchowego dojrzewania. Ten świat nie lubi ciszy, nie wierzy w moc Słowa, w potrzebę modlitwy. W nim żyjemy i jego mentalność nam się udziela. To grozi nam wszystkim” – mówił bp Mendyk. Przywołał słowa Benedykta XVI, który przypominał, że żywy kontakt z Jezusem jest sposobem, by pozostać na właściwej drodze.

Przywołując postawę ewangelicznej Marty i Marii, bp Mendyk ostrzegł, by w wirze zabiegania i pracy nie zgubić tego, co najważniejsze. Zaprosił wszystkich do podjęcia drogi bycia uczniem Jezusa. Zachęcił też, by od Maryi uczyć się wsłuchiwania w Słowo Boże i niesienia radości i pokoju do otaczającego nas świata. „Maryja chce nam powiedzieć nam przesłanie: Zaufajcie Słowu Boga, nie bójcie się wsłuchiwać w Słowo, jakie kieruje Bóg do człowieka” – powiedział.

BP KEP

Zobacz też:
>>Przewodniczący Episkopatu do bp. Mendyka: gratuluję i zapewniam o modlitwie
>>Diecezja świdnicka

NO COMMENTS