Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Biblioteki kościelne posiadają bezcenne zbiory dla naszej kultury – podkreślił bp Michał Janocha. Przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski bierze udział w konferencji naukowej na temat zbiorów bibliotecznych w instytucjach kościelnych. Spotkanie organizowane jest w Bibliotece Narodowej w Warszawie od 23 do 25 listopada.

 – Gdybyśmy ze zbiorów bibliotecznych usunęli to, co wiązało się z Kościołem i było inspirowane wiarą, to się okaże, że z dawnych wieków zostanie nam niewiele, a i współczesne zbiory bardzo się uszczuplą – zauważył bp Michał Janocha, podkreślając wkład ludzi wiary oraz instytucji kościelnych w polską kulturę, w tym piśmiennictwo.

Również dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski, który wygłosił wykład podczas pierwszego dnia konferencji, podkreślił wkład instytucji kościelnych w historię bibliotekarstwa. Przypomniał m.in., że korzenie Biblioteki Narodowej sięgają pierwszej biblioteki publicznej w Polsce i jednej z pierwszych w Europie, którą założyli biskupi – Andrzej i Józef Załuscy.

Organizatorami trzydniowej konferencji naukowej na temat zbiorów bibliotecznych w instytucjach kościelnych są: Biblioteka Narodowa, Rada ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski oraz Federacja Bibliotek Kościelnych „Fides”. Naukowcy i praktycy ze środowiska kościelnego, bibliotekarskiego i konserwatorskiego mają okazję, by wymienić się doświadczeniami dotyczącymi opieki nad zbiorami bibliotecznymi, w tym ich gromadzenia, katalogowania, digitalizacji i udostępniania. Na zakończenie konferencji zaplanowano także warsztaty.

“To nie jest coś co można zrobić on-line, dlatego tak ważne są osobiste spotkania, kontakty i po prostu dzielenie się wiedzą” – powiedział bp Janocha. Dodał, że konferencje takie, jak ta, oprócz wymiany informacji, służą zacieśnieniu współpracy między bibliotekami oraz integracji środowiska bibliotekarzy – zarówno kościelnych, jak i bibliotekarzy w ogóle.

BP KEP

>>Program konferencji

 

Zbiory biblioteczne w instytucjach kościelnych - konferencja naukowa (Warszawa, 23-25 listopada 2022)

NO COMMENTS