Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W tej akcji dzieci stają się misjonarzami Dobrej Nowiny, której współczesnemu światu potrzeba bardziej niż kiedykolwiek – powiedział bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, podczas konferencji prasowej przed akcją Kolędnicy Misyjni 2022/2023: „Kolędnicy Misyjni dzieciom w Papui-Nowej Gwinei”.

Bp Miziński przypomniał, że Kolędnicy Misyjni prowadzą swoją działalność w całej Polsce od 1993 roku. „+Misyjny+ to istotny przymiotnik, bo nie chodzi o samo kolędowanie, ale o wymiar misyjny kolędowania. Kolędowanie dzieci, które chodzą od domu do domu głosząc Dobrą Nowinę z uwzględnieniem charakteru misyjnego, to jest ich włączenie się w dzieło misyjne oraz przybliżenie dzieła misyjnego Kościoła i zbieranie ofiar, aby ich rówieśnicy, żyjący w dużo trudniejszych warunkach, mogły cieszyć się tajemnicą Narodzenia Boga jako małej Dzieciny” – wyjaśnił bp Miziński.

Sekretarz generalny KEP zwrócił również uwagę na wymiar ewangelizacyjny akcji, gdyż „dzieci stają się misjonarzami Dobrej Nowiny, której współczesnemu światu potrzeba bardziej niż kiedykolwiek w czasie konfliktów i wojen”. „Jest to ewangelizacja oddolna, synodalna, kiedy przychodzą małe dzieci, by głosić Dobrą Nowinę kapłanom na plebanii, biskupom w ich domach, alumnom w seminariach. Przybliżają również warunki życia w Kościołach lokalnych na świecie, a więc jest to dla nas ubogacenie” – podkreślił bp Miziński.

Dodał, że posługiwanie Kolędników Misyjnych wzbudza wrażliwość w sercu drugiego człowieka oraz kształtuje postawy miłości bliźniego. „Jest to wielkie dzieło, które dzięki zaangażowaniu rodziców, katechetów, sióstr zakonnych jest dziełem ewangelizacyjnym” – zaznaczył bp Miziński. „Dzieci włączają się w wielkie dzieło misyjne Kościoła, bo Kościół albo jest misyjny albo nie ma go wcale. Dlatego włączanie się w to dzieło jest tak ważne” – podkreślił.

Ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych, zwrócił uwagę, że przygotowanie tematów do akcji Kolędnicy Misyjni trwa kilka miesięcy. „Idziemy z Bożym błogosławieństwem, a więc jest posłanie kolędników w parafii 26 grudnia” – podkreślił. „To jest świadectwo, że nasi wierni rozumieją, czym jest kolędowanie, że jest to głoszenie. Kolędnicy głoszą Słowo Boże, zostawiają pamiątkę i proszą o wsparcie materialne” – wyjaśnił ks. Będziński.

Dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych podkreślił wymiar wychowawczy i rodzinny akcji. „Zwracamy uwagę, aby kolędowanie miało wymiar rodzinny. To kolędowanie misyjne staje się ewangelizowaniem dziecka, rodziny i całej wspólnoty” – podkreślił.

S. Monika Juszka RMI, sekretarz krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci, podsumowała akcję Kolędnicy Misyjni 2021/2022 Dzieciom w Azji Środkowej. „Owocem tego wymiaru ewangelizacyjnego są również ofiary materialne, które dzieci zbierają. Dzieci przypominają, że Kościół nie kończy się na naszej parafii” – podkreśliła.

S. Juszka zwróciła uwagę, że w ubiegłorocznej akcji Kolędników Misyjnych wraz z innymi ofiarami dzieci udało się zebrać ponad 1,6 mln zł. Dzięki tym środkom, w Kazachstanie udało się pomóc parafialnemu domu dziecka w diecezji Ałmaty, w Kirgistanie – centrum dziecięcemu rehabilitacyjno-wypoczynkowemu nad jeziorem Issyk-kul, a w Uzbekistanie – parafii Najświętszego Serca Jezusa w Taszkencie.

S. Dominika Haiter SSpS, misjonarka pracująca przez 35 lat w Papui-Nowej Gwinei, która katechizowała i uczyła szycia ręcznego w wioskach, a po studiach felczerskich pracowała w szpitalach i ośrodkach zdrowia, opowiedziała o sytuacji dzieci w Papui-Nowej Gwinei. „W Papui-Nowej Gwinei dzieci nie mają obowiązku chodzenia do szkoły, gdyż nie ma wystarczającej liczby szkół ani nauczycieli” – zauważyła. Dodała, że lepsza sytuacja panuje w szkołach katolickich.

W przesłaniu wideo „ze świata”, bp Walenty Gryk SVD, od 37 lat pracujący w Papui-Nowej Gwinei, podziękował wszystkim za wsparcie płynące z Polski.

Na zakończenie konferencji prasowej scenkę „Z kolędą w domu” przedstawiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Józefa Piłsudskiego i Parafii NMP Matki Kościoła w Sulejówku pod opieką s. Marii Treffoń SSpS.

BP KEP

Materiały

Konferencja prasowa przed akcją Kolędnicy Misyjni 2022/2023: „Kolędnicy Misyjni dzieciom w Papui-Nowej Gwinei” (15.12.2022 r.)