Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Dzień dzisiejszy został wybrany na tę konferencję, bo w centrum jest człowiek, człowiek chory. Jako wierzący mamy obowiązek pochylać się nad chorym człowiekiem, jak zachęca papież Franciszek w ostatnim orędziu. Chodzi o to, aby w tym pochylaniu się nad człowiekiem dostrzegać brata – powiedział bp Artur G. Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w Światowym Dniu Chorego, w siedzibie Sekretariatu KEP.

Konferencja dotyczyła planów rozwoju Wydziału Medycznego UKSW i inauguracji kierunku pielęgniarskiego, który ruszył właśnie na UKSW, oraz planów na przyszłość i realizacji testamentu św. Jana Pawła II dla UKSW.

„Ufamy, że chrześcijański system wartości będzie budowany również w stosunku do studentów studiujących nie tylko na Wydziale Teologicznym ale również na Wydziale Medycznym UKSW” – dodał bp Miziński.

Ks. dr Zenon Hanas podkreślił, że tegoroczne orędzie papieskie jest już 27. dokumentem wydanym z okazji Dnia Chorego. Inicjatywa została rozpoczęta przez św. Jana Pawła II. W tym roku centralne obchody Dnia Chorego odbywają się w Indiach, w Kalkucie. „Tegoroczny dokument to synteza papieskiego nauczania nt. ludzkich relacji. Mówi on o różnicy między dawaniem a obdarowaniem. Wraz z obdarowaniem dajemy również cząstkę siebie i to jest ogromna różnica w stosunku do dawania” – stwierdził ks. Hanas.

„Lekarze powinni dawać dary z siebie, dar ze swojego wyksztalcenia, ze swojego doświadczenia, w służbie pacjenta. Relacja z pacjentem jest zawsze relacją osobową dwóch osób i to nawiązywanie relacji osobowych z pacjentem jest wielkim sukcesem leczenia pacjenta. Wtedy widzi on, że jest traktowany jako człowiek, jako ktoś ważny dla tej drugiej osoby” – powiedział Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia.

Z kolei ks. prof. Stanisław Dziekoński, rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, przypomniał, że UKSW jest uniwersytetem o korzeniach chrześcijańskich, katolickich. „Badając potrzeby społeczne i kreśląc misję dotyczącą teraźniejszości, Uniwersytet nie miał wątpliwości, że musi podjąć troskę o chorych, czyli potrzebny jest wydział medyczny. Pomogła nam opinia, którą wygłosił Jan Paweł II, który wskazał, że w naszym uniwersytecie, który tak bardzo pochyla się nad osobą, potrzeba czegoś więcej. Oprócz kierunków humanistycznych potrzeba również kierunków, które by pokazywały tę służbę wobec pacjenta, wobec osób chorych. Myśl o powstaniu wydziału medycznego zrodziła się podczas przyjmowania przez Jana Pawła II doktoratu honoris causa naszego uniwersytetu” – powiedział ks. prof. Dziekoński.

BP KEP

Konferencja Prasowa nt. rozwoju wydziału medycznego UKSW - 11 lutego 2019 r.