Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Kościół jako wspólnota ludzi wierzących pragnie ofiarować zranionym dar swojej modlitwy i pokuty. Pragnie On duchowo ogarnąć osoby cierpiące z powodu zadanych im krzywd. Chce być dla nich środowiskiem pełnym życzliwości, w którym będą mogli uzyskać wsparcie, tak bardzo potrzebne na długiej i trudnej drodze zdrowienia.  Wspólnota ze zranionymi jest nam wszystkim potrzebna jako przestrzeń duchowej jedności, doświadczenie wymiany darów, które możemy sobie wzajemnie ofiarować – powiedział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, bp Artur G. Miziński, na początku Mszy św. sprawowanej w kaplicy Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w intencji osób małoletnich wykorzystywanych seksualnie.

Bp Miziński przypomniał, że wierni Kościoła katolickiego w Polsce, odpowiadając na apel papieża Franciszka, rokrocznie, w pierwszy piątek Wielkiego Postu, modlą się, w ramach Dnia Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich, w intencji tych osób.

„Ten dzień modlitwy ukazuje nam, że Kościół stara się nie tylko o to, aby nieść pomoc w wymiarze psychologicznym, prewencyjnym czy formacyjnym, poprzez organizowanie dla delegatów w diecezjach czy w zgromadzeniach zakonnych różnych spotkań, warsztatów i szkoleń. Kościół – pamiętając o pokrzywdzonych przez grzech nieczystości dorosłych względem dzieci – chce, aby skrzywdzeni czuli się częścią jego wspólnoty, gdzie w wymiarze duchowym modlitwa i pokuta są darami, które możemy sobie wzajemnie ofiarować” – podkreślił bp Miziński.

Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski zaznaczył, że sprawuje Mszę św. w intencji wszystkich osób małoletnich, skrzywdzonych seksualnie, „prosząc Boga o to, aby udzielił im łaski, najpierw obmycia z poczucia winy, bo to oni zostali zranieni, potem łaski odbudowania życia i wiary w miłość czystą i szlachetną, a nade wszystko w miłość Boga, która jest niezmienna i w sposób szczególny obejmuje maluczkich”.

„Niech więc modlitwa płynie z tego miejsca, które jest żywym sercem Kościoła w Polsce, niech będzie pomocą wszystkim małoletnim, wykorzystanym przez grzech nieczystości ze strony osób dorosłych, czy to obecnie, czy też przed laty. Niech Pan ich umacnia i prowadzi, a nas niech podtrzymuje w modlitwie i pokucie, by nie tylko ten dzień, ale całe nasze życie było ustawicznym powracaniem do Domu Ojca, nawracaniem naszych serc, ku ich głębokiej przemianie” – powiedział bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

 BP KEP