Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

„Rola rzecznika jest bardzo ważna, szczególnie w świecie, w którym jesteśmy zalewani informacjami. Dlatego przekaz musi być precyzyjny i zrozumiały” – powiedział bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, podczas spotkania rzeczników diecezjalnych w Sekretariacie KEP, które odbyło się 15 listopada.

Podczas spotkania głos zabrał ks. prof. Piotr Kroczek, Kościelny Inspektor Ochrony Danych, który poruszył problem prawa do zapomnienia. „Jest ograniczone i nie wynika z woli Kościoła, ale z woli Unii Europejskiej i prawa polskiego. W naszych warunkach prawo do zapomnienia doznaje ograniczenia ze względu na sakramenty i kanoniczny status osoby. W tych wypadkach zamienia się ono w radykalne ograniczanie przetwarzania” – powiedział ks. Kroczek.

Ks. prof. Kroczek zauważył również, że „w prawie kanonicznym nie ma prawa do swobody wypowiedzi, ani prawa do wolności informacji. Są to prawa charakterystyczne dla porządku świeckiego”.

Z kolei o. Adam Żak, Koordynator KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, przedstawił etapy kryzysu nadużyć duchownych wobec nieletnich na przestrzeni ostatnich lat oraz działania podjęte przez Stolicę Apostolską i Kościoły lokalne w kwestii prewencji nadużyć. „Jan Paweł II dał sygnał, że trzeba skończyć z negacją faktów oraz, że wielu czuje się zranionych bierną postawą przełożonych” – stwierdził o. Żak.

O. Żak zwrócił ponadto uwagę uczestników na to, że podstawą pomocy ofiarom nadużyć jest umożliwienie wysłuchania ich. „Wysłuchać ofiary – to pierwszy krok na drodze pomocy” – powiedział o. Żak.

Tomasz Królak, zastępca redaktora naczelnego Katolickiej Agencji Informacyjnej, zwrócił uwagę na to, jak ważną rolę odgrywa jakość informacji w mediach oraz zachęcił rzeczników do współpracy z KAI oraz między sobą.

O aktualnych problemach prawa autorskiego, korzystaniu ze zdjęć i treści z Internetu, mówiła dr Ksenia Kakareko.

W homilii Mszy św. sprawowanej w kaplicy Sekretariatu, bp Miziński zwrócił uwagę, że zadaniem rzeczników jest „rysowanie wizerunku Kościoła, bycie głosem Kościoła, obumieranie dla siebie a życie dla Pana Boga i przekazywanie informacji z miłością”.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, stwierdził, że „rzecznicy, którzy bardzo licznie przybyli na spotkanie, są przykładem odpowiedzialnego działania, dyspozycyjności i zaangażowania w misję Kościoła. Są głosem biskupa w diecezji”. W spotkaniu wzięło udział 24 delegatów z połowy diecezji polskich.

BP KEP