Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Uroczystość Trzech Króli objawia Boga, który przyszedł do wszystkich. Ukazuje również prawdę o tym, że ludzie potrzebują Chrystusa – podkreślił Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, bp Artur Miziński.

Obchodzona 6 stycznia Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana potocznie świętem Trzech Króli to jedno z najstarszych świąt w Kościele. „Mędrcy szukający Chrystusa pokazują nam, że człowiek w życiu potrzebuje czegoś więcej niż tylko zaspokojenia podstawowych potrzeb. Człowiek szuka Emmanuela, zapowiadanego przez proroka Izajasza, Boga z nami, Boga bliskiego, który zniża się do nas i staje jednym z nas” – zaznaczył bp Artur Miziński.

Sekretarz Episkopatu Polski przypomniał, że dzisiejsza uroczystość niesie głębokie w treści przesłanie. Jest publiczną manifestacją zbawienia przyniesionego przez Jezusa, Króla wszystkich ludzi. Światło, które zabłysło w noc Bożego Narodzenia i rozświetliło grotę betlejemską, gdzie w milczącej adoracji trwali Maryja, Józef oraz pasterze, dzisiaj jaśnieje i objawia się wszystkim. Stwierdził: „Bóg rodzi się i jest dla wszystkich i wszystkim niesie miłość i pokój. Dlatego przeżywając Uroczystość Objawienia Pańskiego, powinniśmy stawać się świadkami Chrystusa i Jego miłosiernej miłości”.

Bp Miziński podkreślił, że Orszaki Trzech Króli, które są coraz bardziej popularne w naszym kraju, są wyrazem naszej wiary i radości z narodzin Chrystusa oraz pragnienia dzielenia się tą prawdą z innymi. „Sprawiają, że Uroczystość Objawienia Pańskiego staje się nam bardzo bliska, stajemy się jej uczestnikami i zwiastunami dobrej nowiny o Bożym Synu, który narodził się człowiekiem dla zbawienia wszystkich. Mędrcy, którzy wiedzeni światłem gwiazdy, przychodzą pokłonić się małemu Jezusowi, reprezentują przecież wszystkie ludy i kultury” – podkreślił Sekretarz Episkopatu Polski.

Dodał, że Uroczystość Objawienia Pańskiego to także Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom. Zgodnie z zaleceniem Konferencji Episkopatu Polski tego dnia w naszych parafiach zanoszona jest do Boga modlitwa za misjonarzy i zbierane są ofiary na Krajowy Fundusz Misyjny. „Misjonarze niosą Dobrą Nowinę do każdego zakątka świata. Są współczesnymi Apostołami, którzy zwiastując Dobrą Nowinę, pomagają także w codziennym życiu tym, do których zostali posłani. Pamiętajmy o nich w modlitwie i wspierajmy ich pracę” – podkreślił bp Artur Miziński.

BP KEP