Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Mamy iść w kierunku jedności, modląc się o nią i kochając się nawzajempowiedział bp Krzysztof Nitkiewicz,  przewodniczący Rady KEP ds. Ekumenizmu, w czasie konferencji prasowej zapowiadającej Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia 2019), XXII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce (17 stycznia 2019) oraz XIX Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce (26 stycznia 2019).

Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbędzie się pod hasłem: „Dąż do sprawiedliwości” (Pwt 16, 20). „O. Raniero Cantalamessa powiedział, że możemy być podzieleni w głowie co do pewnych wizji duszpasterskich, ale w sercu musimy być razem. Oznacza to, że mamy iść w kierunku jedności, modląc się o nią i kochając się nawzajem. Spotkanie na Św. Krzyżu, w najstarszym sanktuarium w Polsce, było świadectwem takiej miłości. Chrystus nas łączy i w imię Chrystusa tam się spotkaliśmy, aby zastanowić się, co jeszcze możemy zrobić”  – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu.

„Ludzie po tragedii drugiej wojny światowej zaczęli sobie zdawać sprawę, że trwanie w pojedynkę prowadzi do sporów i wyzwala pokłady egoizmu w człowieku. Dlatego będziemy spoglądać na 80-lecie wybuchu tej strasznej wojny i nad tym co spowodowało jej wybuch. Chcemy także mówić o tym co wydarzyło się później i chcemy spoglądać w przyszłość, czyli na proces pojednania, zwłaszcza między Niemcami i Francuzami, oraz między Polską i Niemcami. Pragniemy również zastanawiać się nad rozwojem demokracji. Jako Kościołowi pragniemy wyznaczać pewnego rodzaju trendy, powinniśmy zacząć mówić o mowie miłości, która powinna zawierać szacunek do drugiego człowieka, chociaż nie we wszystkim się z nim zgadzamy” – powiedział bp Jerzy Samiec, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Ks. Grzegorz Giemza, dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej, podkreślił, że troska o klimat jest dobrym miejscem, gdzie możemy się wspólnie wspierać.

Z kolei ks. Sławomir Pawłowski, sekretarz Rady KEP ds. Ekumenizmu, odniósł się do hasła tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan i materiałów, które zostały przygotowane przez katolików z Indonezji, którzy stanowią 3% społeczeństwa. Centralne obchody odbędą się 20 stycznia w Warszawie pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego.

XXII Dzień Judaizmu odbędzie się pod hasłem: Nie przychodzę, aby zatracać (Oz 11, 9). „Prorok Ozeasz mówi o tej miłości Boga, która jest w stanie przezwyciężyć wszelkie podziały i grzech. Echem słów Ozeasza jest miłosierdzie Boga, które odnajdujemy w Nowym Testamencie. Miłość Boga, która zawsze potrafi doprowadzić człowieka i naród do nawrócenia. Te zasadnicze idee będą nam towarzyszyć podczas tegorocznych Dni Judaizmu. Centralne uroczystości odbędą się w Łodzi, gdzie gmina żydowska doznała niezwykłej nienawiści i kaźni. To właśnie w Łodzi Niemcy utworzyli drugie w Polsce po warszawskim getto dla ludności żydowskiej” – bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady KEP ds. Dialogu Religijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmu.

Agata Skowron-Nalborczyk, współprzewodnicząca (ze strony katolickiej) Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, odniosła się do tytułu tegorocznego Dnia Islamu, który w tym roku odbędzie się pod hasłem: Chrześcijanie i muzułmanie: od współzawodnictwa do współpracy. „Chrześcijanie i muzułmanie stanowią razem 55% ludzkości. Ważne jest to, abyśmy wszyscy przywoływali wartości moralne i religijne, które są nam wspólne. Mamy też świadczyć o Bogu Jedynym, którego wyznajemy”. Centralne obchody Dnia Islamu odbędą się 26 stycznia w Białymstoku.

Z kolei Rafał Berger, współprzewodniczący (ze strony muzułmańskiej) Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów podkreślił, że historia dialogu Islamu z Kościołem katolickim w Polsce sięga lat 70-ych. Także dialog katolicko-muzułmański ma swoje tradycje.

Ks. dr hab. Wojciech Kluj OMI, członek Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi zaprosił na konferencję naukową, która odbędzie się 25 stycznia na UKSW.

BP KEP