Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

„Życzę, by pobyt w tym domu przyniósł jak największy pożytek. Daj Boże, by ta wojna się skończyła i ludzie przestali ginąć” – powiedział bp Roman Pindel, który 5 marca 2023 r. odwiedził ukraińskie rodziny – matki z dziećmi – w Diecezjalnym Domu Pielgrzyma im. św. Józefa w Andrychowie. To tu dokładnie rok temu zamieszkali pierwsi uciekinierzy wojenni. Dziś nadal jest ich tu około sześćdziesięcioro. Połowa to dzieci w różnym wieku, a nawet jedno jeszcze nienarodzone. Z pierwszej grupy uchodźców pozostało zaledwie kilka osób.

Biskup wspólnie modlił się z zebranymi w kaplicy andrychowskiego domu rodzinami z Ukrainy. Podarował im ikonę przedstawiającą Chrystusa z otwartą księgą.

„Może nie tak piękna, jakie u was powstają” – zauważył biskup, wręczając ikonę przedstawicielce mieszkanek placówki – Oksanie.

„Trzeba modlić się o sprawiedliwy pokój. Taki, który będzie trwały, po którym nie będzie ani trzeciej, ani czwartej wojny, bo tego się chyba trzeba bardzo obawiać” – zaznaczył i zaproponował odmówienie wspólnej Modlitwy Pańskiej. Po niej zanoszono w ciszy prośby do Boga, a biskup udzielił na koniec błogosławieństwa.

Mieszkanki domu zaprosiły z kolei biskupa i proboszcza tutejszej parafii św. Stanisława BM Jana Figurę na wspólnie spotkanie przy stole pełnym ukraińskich specjałów. Opowiadziały o swoich rodzinach, czym się zajmują, jak idzie im nauka polskiego i co się dzieje z ich najbliższymi na Ukrainie. Dzieliły się swymi marzeniami i nadziejami. Nie brakowało wzruszeń, ale i pełnych optymizmu planów na przyszłość.

Od diecezji dzieci otrzymały podarunki, a mamy słodycze z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.

Ukrainki przyznały, że są pełne wdzięczności za otrzymaną pomoc od andrychowian i wiernych diecezji bielsko-żywieckiej. Niemal wszystkie pracują, a ich dzieci chodzą do przedszkola i szkoły.

Nieustanną opiekę nad rodzinami z Ukrainy roztoczyła parafialna gospodyni Marzena Falisz. Ma od biskupa bielsko-żywieckiego specjalne pełnomocnictwo do koordynacji pomocy dla żyjących w ośrodku diecezjalnym rodzin z Ukrainy. Rezydentki domu nie wyobrażają sobie życia bez pani Marzeny.

Za: https://diecezja.bielsko.pl/aktualnosci/bp-pindel-odwiedzil-w-andrychowie-ukrainskie-rodziny/

NO COMMENTS