Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Nowe dzieła, które pojawiły się w przestrzeni pracy misyjnej, jak MIVA Polska, sprawiły, że misjonarze otrzymali rzeczywistą pomoc – powiedział bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, podczas konferencji prasowej przed XXIII Ogólnopolskim Tygodniem św. Krzysztofa, który obchodzić będziemy w dniach 24-31 lipca br. pod hasłem: „Niesiemy Narodom Pokój Chrystusa”.

„Kościół wierny powołaniu misyjnemu nie zapomina o tym wielkim zadaniu. Uzasadnienie działalności misyjnej Kościoła ujął Jan Paweł II w Encyklice Redemptoris missio: Na mocy chrztu św. wszyscy jesteśmy misjonarzami” – podkreślił bp Piotrowski. „Jest to wciąż aktualne zadanie” – dodał.

„Nowe dzieła, które pojawiły się w przestrzeni pracy misyjnej, jak MIVA Polska, sprawiły, że misjonarze otrzymali rzeczywistą pomoc, jaką są środki transportu rozumiane bardzo szeroko: samochody, motocykle, łodzie, wózki inwalidzkie. Wszystko to przedstawia ogromną paletę, która służy autentycznie pomocy misjom” – zaznaczył bp Piotrowski. Dodał, że jest to wielkim cudem Bożej miłości i ludzkiej solidarności.

Ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska, przypomniał, że Tydzień św. Krzysztofa jest inicjatywą MIVA Polska. „Jak co roku obchody tego Tygodnia są związane bardzo mocno z bezpieczeństwem na drodze. Oprócz tego, że w parafiach organizowane jest poświęcenie pojazdów, my kładziemy nacisk na błogosławienie kierowców. Promujemy od lat Dekalog Kierowcy, w którym ujmujemy całą etykę kierowcy” – zaznaczył ks. Kraśnicki.

Ks. Kraśnicki przypomniał, że częścią obchodów Tygodnia św. Krzysztofa jest Akcja misyjna 1 gr za 1 km. „Jest to zaproszenie do kierowców, aby z wdzięczności za szczęśliwie przejechane kilometry pomóc misjonarzom w zakupie środków transportu” – podkreślił.

Dyrektor MIVA Polska przedstawił również pomoc zebraną w ramach Akcji św. Krzysztof 1 gr za 1 km za rok 2021: przy poświęceniu pojazdów w parafiach zostało zebranych i przekazanych do MIVA Polska 3 855 736 zł, indywidualni ofiarodawcy przekazali na konto MIVA Polska 1 405 264 zł, podczas gdy instytucje przekazały 85 407 zł.

„Chciałbym w imieniu misjonarzy podziękować za tę piękną pomoc, za którą zakupywane są pojazdy. Przez fakt pomagania innym stajemy się bardziej ludzcy” – powiedział ks. Kraśnicki.

Dyrektor MIVA Polska zaznaczył, że najczęściej misjonarze otrzymują do pracy misyjnej pojazdy, łodzie, a katechiści – rowery, silniki do łodzi, zaś niepełnosprawni – wózki inwalidzkie. W ubiegłym roku z pomocy MIVA Polska zostało zakupionych 1336 pojazdów w 35 krajach świata. W ramach tej pomocy znajdują się również m.in. ambulanse oraz wozy pociągowe. Ks. Kraśnicki wyjaśnił, że w tym roku środki finansowe potrzebne są m.in. na samochody terenowe, samochód terenowy medyczny, motocykle, ciężarówka, łódź motorowa.

S. Ewa Drozdowska CSC, misjonarka w Kamerunie, opowiedziała, jak wygląda rzeczywistość misyjna w Afryce oraz przedstawiła stan środków transportu dla misjonarzy w kontekście Kamerunu. „Nasza praca koncentruje się wokół trzech aspektów: służby zdrowia, szkolnictwa i pracy pastoralnej w parafii” – powiedziała. S. Drozdowska zaznaczyła, że środki transportu pomagają siostrom w tym, aby mogły wesprzeć swoich podopiecznych, zwłaszcza w nagłych przypadkach. „Dzięki pomocy, którą otrzymujemy od MIVA Polska – pojazdy, motory – możemy pomóc ludziom, których wspomagamy” – podkreśliła.

Insp. Jacek Zalewski, prezes Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, przedstawił stan bezpieczeństwa na drogach w Polsce i bieżące problemy z bezpieczeństwa ruchu drogowego. „Na koniec 2021 roku mieliśmy zarejestrowanych blisko 26 mln samochodów osobowych. W przeciągu ostatnich 10 lat liczba wypadków zmalała w Polsce o 38 proc. Jednak w dalszym ciągu stan bezpieczeństwa na polskich drogach jest niezadowalający. Stąd podjęto działania zmierzające do zmiany przepisów w ruchu drogowym” – podkreślił insp. Zalewski. „Przepisy, które zostały uchwalone i wprowadzone w życie, przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na drogach” – dodał.

BP KEP

Komunikat Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji na XXIII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

25 lipca: XVII Dzień Bezpiecznego Kierowcy

Materiały liturgiczno-duszpasterskie

Konferencja prasowa przed XXIII Ogólnopolskim Tygodniem św. Krzysztofa (Warszawa, 21.07.2022 r.)