Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Ufam, że z Bożą pomocą potrafię udźwignąć brzemię odpowiedzialności za Kościół Drohiczyński i strzec duchowych skarbów, jakie ona ma. O to proszę i na to liczę – powiedział w homilii bp Piotr Sawczuk podczas uroczystego ingresu do katedry drohiczyńskiej pw. Trójcy Świętej.

Bp. Piotra Sawczuka w drzwiach katedry drohiczyńskiej powitał biskup senior Tadeusz Pikus, prepozyt kapituły katedralnej ks. prał. Zbigniew Rostkowski oraz proboszcz parafii katedralnej ks. kan. Wiesław Niemyjski przywitali Pasterza diecezji.

Podczas uroczystości odczytano Bullę nominacyjną Papieża Franciszka, mocą której bp Piotr Sawczuk został powołany do posługi w diecezji drohiczyńskiej. Nowy biskup drohiczyński otrzymał z rąk Nuncjusza w Polsce Apostolskiego abp Salvatore Pennacchio pastorał, który papieża Piusa XII ofiarowany pierwszemu biskupowi drohiczyńskiemu Władysławowi Jędruszukowi.

“Ufam, że z Bożą pomocą potrafię udźwignąć brzemię odpowiedzialności za Kościół Drohiczyński i strzec duchowych skarbów, jakie ona ma. O to proszę i na to liczę, będąc wspierany przez dwóch Biskupów: bpa Tadeusza Pikusa  i bpa Antoniego Pacyfika Dydycza” – powiedział w homilii bp Sawczuk.

Biskup drohiczyński podkreślił, że wszyscy jesteśmy w jednym kościele Chrystusa, i na różne sposoby mamy przyczyniać się do jego wzrostu. Dla zobrazowania wskazał przepływającą przez diecezję rzekę Bug, która nie dzieli, ale łączy, choć nie jest to czasem łatwe. Jak zauważył, patrząc z Bożej perspektywy nie ma przecież wschodu, czy zachodu, centrum czy prowincji. “Panu Bogu jest jednakowo blisko do wszystkich” – powiedział. Dodał, że z Bożego mandatu mamy mieszać się w życie świata, zabiegając jednocześnie o to, by się z nim nie zmieszać, by się z nim zbytnio nie spoufalić.

Życzenia nowemu Biskupa złożyli: Prezydent RP Andrzej Duda, w imieniu którego list gratulacyjny odczytał ks. kan. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta; Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisław Gądecki, w imieniu którego list gratulacyjny odczytał rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik; Metropolita Białostocki abp Tadeusz Wojda, przedstawiciele kościoła prawosławnego, w imieniu duchowieństwa – Rektor WSD w Drohiczynie ks. prał. Tadeusz Syczewski. Jako dar od kapłanów diecezji drohiczyńskiej został wręczony pierścień biskupi.

Bp Piotr Sawczuk, dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji siedleckiej, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka biskupem drohiczyńskim. Kanoniczne objęcie diecezji drohiczyńskiej przez odbyło się 19 lipca 2019 r.  Nowo powołany Pasterz będzie następcą przechodzącego ze względów zdrowotnych na wcześniejszą emeryturę ks. Biskupa Tadeusza Pikusa.

Biskup Piotr Henryk Sawczuk urodził się 29 stycznia 1962 r. w Kornicy w woj. mazowieckim. 6 czerwca 1987 r. w katedrze siedleckiej otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp. Jana Mazura. Studia specjalistyczne w zakresie prawa kanonicznego na Wydziale Prawa Kanonicznego Akademii Teologii Katolickiej uwieńczył 27 czerwca 1996 r. obroną rozprawy doktorskiej. W diecezji siedleckiej ks. dr Piotr Sawczuk jest od 1993 r. sędzią w Sądzie Biskupim. Wcześniej pełnił tam urząd notariusza. W latach 1996-2003 był notariuszem Kurii Diecezjalnej. Od 1 lipca 2003 r. był kanclerzem Kurii Diecezjalnej w Siedlcach, a od 7 listopada 2009 r. również wikariuszem generalnym. Wykładał prawo kanoniczne w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II oraz w Instytucie Teologicznym w Siedlcach. Ojciec Święty Benedykt XVI podniósł ks. kan. Piotra Sawczuka do godności Kapelana Jego Świątobliwości. 19 stycznia 2013 r. mianował go biskupem pomocniczym Diecezji Siedleckiej.

BP KEP/Monika Kanabrodzka

Ingres bp. Piotra Sawczuka, Drohiczyn 20 VII 2019

NO COMMENTS