Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Przypomnienia i ciągłego wprowadzania w życie domaga się nauczanie św. Jana Pawła II o Kościele, o rodzinie i małżeństwie – powiedział bp Wiesław Śmigiel, biskup toruński, w homilii Mszy św. sprawowanej przy grobie św. Jana Pawła II w ramach wizyty ad limina apostolorum.

Odnosząc się do Ewangelii dnia, bp Śmigiel zwrócił uwagę, że „dzisiejsi apostołowie również muszą być przygotowani na to, że niekiedy ktoś będzie nastawał na nich i gwałtownie będzie pytał nie po, by dojść do prawdy, ale by pochwycić ich na słowie”.

Bp Śmigiel zauważył w homilii, że gdy Pan Jezus posyłał Apostołów, przekazał im wskazania, jak mają postępować. „Zapowiedział im również trudności i kryzysy, a jednocześnie dodał otuchy” – stwierdził.

Biskup toruński podkreślił, że „najważniejsze jest, aby w godzinie próby nie stracić wiary i nadziei oraz zawsze myśleć o Bogu”. Dodał, że przykładem takiej pięknej postawy był św. Jan Paweł II, który zawsze był wierny Bogu. „Tak było kiedy posługiwał jako prezbiter, potem biskup, kardynał i Ojciec Święty. W każdej sytuacji postępował według tych samych zasad. Zawierzył Maryi, Bogu oddał swoje życie. I tak było kiedy przemawiał do milionów i prowadził z miłością łódź piotrową, ale takie świadectwo zostawił także kiedy dźwigał krzyż cierpienia i choroby” – zaznaczył.

„Dobrze kiedy ludzie czczą poprzedników, przewodników, bohaterów wiary i męczenników, bo manifestują w ten sposób, że klęski dobra są tylko pozorne, a ostatecznie zawsze zwycięży prawda i dobro” – zauważył bp Śmigiel.

Podkreślił, że liczne pomniki św. Jana Pawła II powinny być okazją do żywej pamięci o jego życiu, nauczaniu i posłudze. „Przypomnienia i ciągłego wprowadzania w życie domaga się nauczanie św. Jana Pawła II o Kościele, o rodzinie i małżeństwie, jako związku kobiety i mężczyzny, wspartego łaską sakramentu; nauczanie o świętości życia od poczęcia do naturalnej śmierci; jego przesłanie społeczne, a szczególnie jego ustawiczne wołanie o pokój na całym świecie” – stwierdził bp Śmigiel.

BP KEP

Msza Święta przy grobie Jana Pawła II - Ad limina apostolorum - Rzym, 14 października 2021 r.