Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Nie kończymy Roku Rodziny Amoris Laetitia, chociaż formalnie on się kończy. Sprawy małżeństw i rodzin ciągle są w centrum zainteresowania Kościoła – powiedział bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, podczas konferencji prasowej przed X Światowym Spotkaniem Rodzin w Rzymie, które odbędzie się od 22 do 26 czerwca br. pod hasłem: „Miłość rodzinna: powołanie i droga świętości”.

Bp Śmigiel przedstawił program spotkania, które rozpocznie się w środę 22 czerwca od przywitania delegatów i festiwalu rodzin w obecności Ojca Świętego Franciszka. W czwartek poruszony zostanie temat miłości rodzinnej: miejsce osób starszych w rodzinie, przekaz międzypokoleniowy i towarzyszenie małżeństwom na różnych etapach ich życia małżeńskiego.

W piątek poruszony zostanie temat powołania. „Będzie mowa o tożsamości misji rodziny chrześcijańskiej, o byciu chrześcijaninem w erze cyfrowej, oraz będzie w tym dniu bardzo wiele świadectw” – dodał bp Śmigiel.

W tym dniu będzie też mowa o katechumenacie małżeńskim. „Papież Franciszek często mówi, że kondycja rodziny i małżeństwa zależy w dużej mierze od wiary. A więc mówi, że nie wystarczy tylko nauczyć rodziny umiejętności społecznych, dialogu, komunikacji, rozmowy, pokonywania kryzysów, ale trzeba je wprowadzić w rzeczywistość wiary” – podkreślił bp Śmigiel. „Dopiero kiedy rodziny stają się ludźmi wierzącymi i wiara odgrywa w ich życiu bardzo ważną rolę, to te wszystkie metody, które otrzymują, mogą im pomóc przezwyciężać wszystkie trudności” – dodał.

W sobotę będzie okazja, by pochylić się nad drogami świętości. „Rodzina jest drogą do świętości” – zauważył bp Śmigiel. Tego dnia odbędzie się Msza św. dla rodzin pod przewodnictwem papieża Franciszka. „Kończymy to nasze spotkanie w niedzielę 26 czerwca przesłaniem Ojca Świętego, które wygłosi do nas w czasie modlitwy Anioł Pański na Placu Św. Piotra” – dodał bp Śmigiel.

Większość spotkań odbywać się będzie na terenie Watykanu, w Auli Pawła VI.

„Nie kończymy tego Roku Rodziny Amoris Laetitia, chociaż formalnie on się kończy. Ale tak naprawdę sprawy małżeństw i rodzin ciągle są w centrum zainteresowania Kościoła” – powiedział bp Śmigiel. Dodał, że sprawy małżeństw i rodzin będą kontynuowane w poszczególnych episkopatach i diecezjach.

„Światowe Spotkania Rodzin wychodzą z Rzymu po to, aby dotrzeć do chrześcijan na całym świecie. Papież Franciszek zaprosił nas wszystkich, aby również te wydarzenia przeżywać w Kościele lokalnym” – powiedziała Beata Choroszewska, krajowa doradczyni życia rodzinnego z Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin działającego przy Konferencji Episkopatu Polski. W odpowiedzi na to zaproszenie został przygotowany przez watykańską dykasterię niezbędnik z materiałami duszpasterskimi do wykorzystania na poziomie diecezji i parafii.

„Chcemy, aby Światowe Spotkanie Rodzin było drugim Światowym Dniem Młodzieży, nie tylko dla rodzin, ale dla wszystkich, którzy mogliby w nich uczestniczyć” – zaznaczyła Beata Choroszewska. Dodała, że Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przygotował wytyczne dotyczące tego, w jaki sposób można ułatwić diecezjom organizację tego wydarzenia na poziomie lokalnym w Kościele w Polsce.

Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin zachęca, by od 22 do 26 czerwca każda diecezja postawiła rodzinę w centrum troski duszpasterskiej. „Będzie to swego rodzaju Tydzień Rodziny w jedności z rodzinami i diecezjami na całym świecie” – podkreśliła Beata Choroszewska.

W konferencji prasowej wzięli również udział Aldona i Artur Wiśniewscy, małżeństwo z Płocka, wchodzące w skład polskiej delegacji na Światowe Spotkanie Rodzin. „To doświadczenie spotkania rodzin nauczyło nas, że każdy człowiek potrzebuje miłości. Z takich spotkań wracamy umocnieni. To jest też festiwal rodzin, doświadczamy radości w działaniach zorganizowanych dla rodzin. Są również mocne świadectwa rodzin” – powiedział Artur Wiśniewski.

Z kolei Aldona Wiśniewska opowiedziała o założonej w 2017 roku fundacji „Tak dla Rodziny”, której celem jest pozytywny przekaz o rodzinie. „Chcieliśmy przekazać światu, że inicjatorem Światowych Spotkań Rodzin był św. Jan Paweł II, papież rodziny, od którego usłyszeliśmy, że rodzina jest przyszłością nie tylko dla Kościoła, ale również dla świata” – podkreśliła.

Na spotkanie rodzin do Rzymu pojadą reprezentanci rodzin z Polski, a także rodziny z duszpasterstwa polonijnego z całego świata, wśród nich m.in. rodzina z Ukrainy. Towarzyszyć im będą trzej biskupi: bp Wiesław Śmigiel, bp Grzegorz Kaszak oraz delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński.

BP KEP

Konferencja prasowa przed X Światowym Spotkaniem Rodzin w Rzymie (Warszawa, 14.06.2022)