(Polski) Bp Solarczyk: Zróbmy wszystko by być wiernymi charyzmatowi

13-02-2017
886

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Nie zatrzymujmy się nad ilością powołań, ale zróbmy wszystko by być wiernymi charyzmatowi – podkreślił bp Marek Solarczyk. Uroczystą mszą św. w Domu Prowincjalnym Prowincji Matki Bożej Królowej Polski Zgromadzenie Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo na warszawskim Marysinie rozpoczęła się wizytacja generalna. Poprowadzi ją Przełożona Generalna Matka Maria Celestyna Giertych wraz z siostrami radnymi.

Nawiązując w homilii do posynodalnej adhortacji Apostolskiej św. Jana Pawła II Vita Consecrata bp Solarczyk zachęcał siostry do wierności ślubom zakonnym. Przypomniał, że celem życia radą dziewictwa jest życie w jedności z Bogiem. – Jezus zaprasza by nasze serca były przede wszystkim wypełnione Jego Miłością oraz byśmy potrafili również inne serca wypełniać Bożą Miłością – powiedział kaznodzieja. Przestrzegł przy tym przed ocenianiem innych według swojego ludzkiego, często ułomnego osadu.

– Jako osoby konsekrowane mamy być swego rodzaju ‘strażniczkami i strażnikami Bożej Miłości w innych’. Naszym zadaniem jest pomóc im przyjąć Boże dary, tak by mogły one się w nich rozwinąć, a nie ich zwalczać – podkreślił.

Zwrócił uwagę, że ślub ubóstwa oznacza przyjmowanie wszystkiego co przynosi życie jako daru Bogu. – Jan Paweł II komentując tę radę pisał, że „osoba która ją przyjmuje wyznaje Syna Bożego, który wszystko otrzymuje od Ojca i z Miłością wszystko Mu oddaje – czyniąc ofiarę z własnej wolności”. – Tymczasem jakże często potrafimy mieć własne pragnienia, które sprawiają, że nie zawsze i nie do końca przyjmujemy to co nas spotyka ufając, że Bóg nas prowadzi i nie zawsze oddajemy Mu rzeczywiście wszystko – zauważył duchowny.

Mówiąc o ewangelicznej radzie posłuszeństwa zwrócił uwagę, że prowadzi ona przede wszystkim do życia zgodnie z wolą Boga.

Bp Solarczyk zachęcał również siostry by poprzez świadectwo swojego życie inni zawsze dostrzegali Boga i oddawali Mu chwałę.

Nawiązując na zakończenie do kwestii powołań podkreślił – „Nie zatrzymujmy się nad ilością, ale zróbmy wszystko by być wiernymi charyzmatowi”.

Wizytacja Generalna w Prowincji Matki Bożej Królowej Polski Zgromadzenia Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo potrwa do 3 maja. – Odbywa się ona zgodnie z założeniami św. Franciszka a więc jej celem jest nawiedzać siostry, pocieszać i upominać – powiedziała s. Fiedelia Janas.

Zgromadzenie Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo jest instytutem zakonnym na prawach papieskich. Powstało z inicjatywy bł. Angeli Truszkowskiej w 1855 roku. W Polsce jest ponad 700 sióstr zaś samej prowincji warszawskiej ponad 300. mieszkających w dwudziestu czterech domach. Prowincja ma również dwa domy w Rosji oraz dziesięć w Afryce, w Kenii.

Zgodnie z charyzmatem siostry poprzez Eucharystię i miłosierdzie starają się odnawiać świat. W Warszawie prowadzą Zakład dla Chronicznie Chorych Kobiet, Ośrodek Socjoterapeutyczny oraz dwa przedszkola.

Warszawa / mag (KAI)

Fot. ilustracyjne: Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl