Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Epidemia koronawirusa nie zatrzymuje funkcjonowania Kościoła katolickiego na Ukrainie, pomimo ograniczeń pozostajemy w kontakcie między innymi on-line. W czasie Wielkanocy wiele parafii transmitowało w internecie Msze Święte i nabożeństwa – powiedział biskup stołecznej diecezji kijowsko-żytomierskiej Witalij Krywicki.

Biskup podkreślił, że na Ukrainie jest obecnie ponad 3 tys. osób zakażonych koronawirusem, a około 100 zmarło. „Dla wielu kwarantanna jest bardzo trudna do przeżycia z powodu braku możliwości wykonywania pracy. Sporo osób na Ukrainie żyje od wypłaty do wypłaty, a w tej chwili zostali pozbawieni możliwości zarobkowania. W Kijowie codziennie dokarmiamy ponad 100 osób, niektórzy przed epidemią mieli pracę i sami się utrzymywali, teraz zostali na ulicy bez środków do życia” – dodał bp Krywicki.

Poinformował, że z powodu obostrzeń, w Mszach Świętych i nabożeństwach na Ukrainie, może uczestniczyć do 10 osób razem z księżmi. „Kościoły są otwarte, ale poza nabożeństwem może w nich modlić się jednocześnie 2 osoby i ksiądz. Niektórzy ludzie przychodzą do spowiedzi i Komunii Świętej. W czasie Wielkanocy liturgie były transmitowane przez wiele parafii, mimo niekiedy problemów technicznych, wierni mogli przeżywać ten czas razem, tworząc duchową wspólnotę” – powiedział biskup kijowsko-żytomierski.

Podkreślił także, że wielu katolików na Ukrainie, szczególnie młodych, napisało w mediach społecznościowych, że tę Wielkanoc, pomimo ograniczeń, przeżywali bardzo głęboko. „Dawali świadectwo tęsknoty i głodu Komunii Świętej, pisali, że przed epidemią nie zawsze doceniali jej znaczenie. Mówili też o tęsknocie za obecnością w pełnej wspólnocie. W tym roku Konferencja Episkopatu Ukrainy zdecydowała, że nie było obrzędu poświęcenia pokarmów paschalnych. W domach odprawiane było błogosławieństwo według specjalnej formuły” – poinformował bp Krywicki.

BP KEP