(Polski) Budapeszt: Episkopaty V4 za Europą jako rodziną narodów, wspierającą prześladowanych

0
1034

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Europa musi być prawdziwą rodzinę narodów, której członkowie wzajemnie się szanują, poznają jeden drugiego i troszczą się o wspólne wartości – czytamy w komunikacie opublikowanym po spotkaniu przewodniczących Episkopatów Węgier, Czech, Słowacji, Chorwacji i Polski. Zadeklarowali oni konkretną pomoc uchodźcom mieszkającym na Bliskim Wschodzie, czekającym na możliwość powrotu do swoich miast i gmin.

Na zaproszenie arcybiskupa ostrzyhomsko-budapesztańskiego, kard. Pétra Erdö i przewodniczącego episkopatu Węgier bpa Andrása Veresa do Budapesztu przybyli kardynał Dominik Duka OP z Pragi, abp Marek Jędraszewski z Krakowa, abp Stanislav Zvolenský z Bratysławy oraz arcybiskup metropolii Đakovo-Osijek Duro Hranić z Chorwacji.

Po obradach w dniach 18 i 19 października wydano następujący komunikat:

Przedstawiciele Episkopatów Republiki Czeskiej, Chorwacji, Polski, Słowacji i Węgier zebrani w Budapeszcie – po zwiedzeniu zabytkowego miasta Wyszehrad – miejsca, w którym przywódcy naszych narodów spotykali się przy różnych okazjach od czasów średniowiecza – i po wspólnej modlitwie w bazylice w Ostrzyhomiu przy ołtarzu św. Wojciecha, biskupa Pragi i męczennika, naszego wspólnego świętego patrona, omówili aktualne wyzwania stojące przed naszymi Kościołami lokalnymi.

Z miłością utożsamiamy się z pragnieniem Ojca Świętego Franciszka, by dążyć do „nowego i odważnego impulsu dla tego umiłowanego kontynentu”, czyli Europy. Z radością dołączamy do Rady Konferencji Episkopatów Europy, w twierdzeniu, że «Kościół kocha Europę i wierzy w jej przyszłość: Europa to nie tylko terytorium, ale także duchowe wyzwanie» (Przesłanie końcowe obrad plenarnych CCEE, Mińsk, 28 września- 1 października 2017).

Tożsamość europejska, oprócz czynników geograficznych, to przede wszystkim tożsamość kulturowa. Jedną z najbardziej inspirujących sił tej kultury była – i pomimo sekularyzacji nadal jest – religia chrześcijańska. Cechą charakterystyczną tożsamości europejskiej jest obecność wielu narodów, które mają swój język, kulturę, doświadczenie historyczne oraz szczególną zdolność stawienia czoła wyzwaniom życia ludzkiego zarówno indywidualnego jak i społecznego.

W tej różnorodności dostrzegamy bogactwo stworzenia i Boży dar – dar, który musimy zachować, chronić, rozwijać i coraz częściej wykorzystywać dla dobra całej ludzkości. Przynależność narodowa nie może być powodem wrogości czy pogardy dla innych, ale raczej zrozumienia i szacunku dla innych narodów i kultur.

Europa musi być prawdziwą rodzinę narodów, której członkowie wzajemnie się szanują, poznają jeden drugiego i troszczą się o wspólne wartości. Dlatego uważamy za konieczne, aby narody Europy lepiej się poznawały, aby mogły się rozumieć, wzajemnie szanować, chciały dla siebie wzajemnie dobra i czuły się członkami tej samej rodziny. Technologia informatyczna otwiera ogromne możliwości takiego wzajemnego zrozumienia.

Modlimy się i pracujemy:

– dla Europy, która szanuje ludzkie życie od poczęcia do naturalnej śmierci i jest miejscem przyjęcia dla rodzin;

– dla Europy, która respektuje indywidualną i zbiorową wolność religijną każdej osoby na podstawie jej godności;

– dla Europy, która umożliwia narodom w należyty sposób respektować te religie, które w znaczący sposób przyczyniły się do ich kultury i tożsamości.

Z gościnnym spojrzeniem odkrywamy i dostrzegamy Chrystusa we wszystkich osobach ludzkich, zwłaszcza ubogich, cierpiących, bezdomnych i tych, których dotknęła wojna i muszą opuścić swą ojczyznę. Dlatego oferujemy konkretną pomoc naszych konferencji biskupich uchodźcom mieszkającym na Bliskim Wschodzie, czekającym na możliwość powrotu do swoich miast i gmin. Odczuwamy szczególną solidarność z tymi, którzy doświadczają przemocy i prześladowań za swoją wiarę chrześcijańską. Ich świadectwo i wierność jest też duchowym wsparciem dla chrześcijan w naszych krajach.

Męczennicy z czasów nazizmu i komunizmu zabici w naszych krajach uczą przebaczania, miłosierdzia i duchowego pojednania. Prosimy o ich wstawiennictwo w intencji pokoju, pojednania i autentycznego rozwoju rodziny ludzkiej.

BP KEP/KAI

NO COMMENTS