Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Zbliża się półmetek tegorocznej Wakacyjnej Akcji Caritas. Z wypoczynku na koloniach, półkoloniach i krótszych wyjazdach, organizowanych przez diecezjalne Caritas w różnych rejonach Polski, skorzysta tego lata około 8 tys. osób. Akcja jest finansowana ze zbiórek organizowanych przez Caritas. Niestety dla wielu dzieci w Polsce wyjazd na wakacje, z uwagi na trudną sytuację materialną, wciąż pozostaje w sferze marzeń. W tym roku akcja nabrała dodatkowego znaczenia, dając dzieciom szansę na integrację i odbudowanie relacji z rówieśnikami po okresie izolacji i nauki zdalnej.

Nauka zdalna i brak codziennego kontaktu odcisnęły swoje piętno na najmłodszych. Jak przyznaje Maryla Jaskułowska, wychowawczyni na koloniach Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej w Urlach nad Liwcem, część dzieci wyjeżdża na wakacje zamknięta w sobie, obarczona bagażem trudnych doświadczeń z czasu pandemii. Otwierają się pod wpływem zajęć integracyjnych, opowiadają o swoich przeżyciach, odnajdują radość we wspólnej zabawie.

Chwila wytchnienia po trudnym roku

– Wakacyjny wypoczynek, w różnych formach, organizują w tym roku 23 Caritas diecezjalne. To one kwalifikują dzieci na kolonie, bo pracując na co dzień w lokalnych środowiskach najlepiej znają potrzeby rodzin – tłumaczy ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Wspieramy ich działania, przekazując na organizację kolonii środki pochodzące m.in. z dystrybucji świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i innych zbiórek. Potrzeby wciąż są ogromne. Wiele rodzin nie może pozwolić sobie na dłuższy wakacyjny pobyt swoich dzieci poza domem. W tym roku jest szczególnie ważne, aby zapewnić najmłodszym wytchnienie po tych niełatwych doświadczeniach związanych z pandemią, nauką zdalną i izolacją – zaznacza ks. Iżycki. I przypomina, że każdy może włączyć się w pomoc najmłodszym i spełnić ich marzenia o wakacjach w atrakcyjnych turystycznie rejonach Polski.

Sport, przyroda i muzyka

– Wakacyjna Akcja Caritas to wypoczynek, atrakcje, wycieczki, uśmiech na co dzień i świetna atmosfera bezinteresownej pomocy – wylicza Edyta Matak, kierowniczka kolonii Caritas w Urlach. Dodaje, że nad Liwcem dzieci nie tylko świetnie się bawią, ale także uczą – przy czym jest to nauka daleka od szkolnej rutyny.

– Temu służy na przykład spotkanie z leśniczym, który zapoznaje uczestników kolonii z otaczającą nas przyrodą. Podczas zajęć muzycznych dzieci uczą się piosenek i zabaw tanecznych. Do dyspozycji jest też dobrze wyposażona sala komputerowa, siłownia zewnętrzna i wewnętrzna, sala gimnastyczna, boisko do piłki nożnej i plażowej – wyjaśnia pani Edyta.

Jak dodaje Maryla Jaskułowska, kolonie Caritas są cenione przez uczestników i ich rodziców.

– Dzieci bardzo polubiły kadrę i już pytają, dokąd jedziemy w przyszłym roku – śmieje się wychowawczyni. Część podopiecznych rzeczywiście od lat wyjeżdża na wakacje z Caritas.

– Jestem już siódmy raz. Robimy tu wiele fajnych rzeczy, ale najbardziej lubię śpiewać – opowiada Karolina. Na koloniach podobają jej się wycieczki, kontakt z przyrodą i to, że można poznać wiele ciekawych osób. Nowe znajomości cieszą też Daniela, który podobnie jak Karolina lubi zajęcia muzyczne – chłopiec chętnie uczy się grać na akordeonie.

W lesie, w górach i nad morzem

Muzykowanie, zajęcia plastyczne, czy sportowe – w siłowni lub na sali gimnastycznej – to alternatywa na złą pogodę. Największą atrakcją są jednak spływy kajakowe, na które dzieci czekają z utęsknieniem. Liwiec to bardzo urokliwa rzeka, a słoneczne dni zachęcają do wypoczynku nad wodą. W tym roku w Urlach odbędą się trzy turnusy kolonijne. W każdym z nich weźmie udział ok. 40 dzieci w wieku od siedmiu do 16 lat.

Szereg atrakcji czeka też na uczestników kolonii organizowanych przez Caritas Archidiecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach – malowniczo położonej miejscowości w Bieszczadach. Tutejszy ośrodek Caritas dysponuje boiskami, kortami i terenami rekreacyjnymi zajmującymi powierzchnię 8 ha. Do dyspozycji uczestników kolonii są też m.in. Ogród Biblijny, stadnina koni czy Park Owadów. Zwykle na wakacje przyjeżdża tu ok. 800 dzieci rocznie. W tym roku, ze względu na ograniczenia związane z pandemią, z kolonii w Myczkowcach skorzysta ok. 350 dzieci.

Podobną liczbę uczestników będą miały kolonie organizowane w tym roku przez Caritas Diecezji Kieleckiej. Organizatorzy zdecydowali się na wyjazdy do ośrodków położonych w Chłapowie nad morzem i w Zakopanem. W sumie przewidziano pięć turnusów dla około 350 dzieci. Program kolonijny będzie obfitować w wycieczki, gry i zabawy na świeżym powietrzu, kąpiele morskie i górskie spacery. Ważnym elementem kolonii będzie program wychowawczy „Jestem eko”, którego motywami przewodnimi są przesłanie encykliki papieża Franciszka „Laudato si’” oraz doskonale znanego najmłodszym filmu „Król lew”.

W tym roku Caritas Diecezji Kieleckiej organizuje także półkolonie, w których weźmie udział ok. 250 dzieci. Odbędą się one głównie w placówkach wsparcia dziennego w Kielcach, Jędrzejowie, Chmielniku, oraz w Proszowicach. Zajęcia będą związane z atrakcyjnym dla najmłodszych tematem ekologii, nie zabraknie też wycieczek po pięknym regionie świętokrzyskim oraz zabaw i zajęć integracyjnych.

Jak pomóc?

  • Dokonując wpłaty na stronie caritas.pl/dzieci
  • Przekazując dowolną kwotę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 z dopiskiem DZIECI
  • Wysyłając SMS o treści DZIECI pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

Caritas Polska