Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Maskotki, książki, gry planszowe, słodycze – to zawartość 15 tys. Pudełek Szczęścia, które za pośrednictwem Caritas diecezjalnych w całej Polsce trafią do dzieci m.in. ze świetlic środowiskowych, domów dziecka, domów samotnej matki oraz do rodzin znajdujących się pod opieką Parafialnych Zespołów Caritas. Obchodzony 1 czerwca Dzień Dziecka to symboliczna inauguracja tegorocznej kampanii Caritas Dzieciom, która obejmie m.in. organizację wypoczynku dla dzieci i młodzieży, wsparcie edukacyjne, wspomaganie rozwoju pasji i talentów.

Jedną z placówek, do których dotarły Pudełka Szczęścia jest Specjalny Ośrodek Wychowawczy Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego im. Matki Celiny Borzęc w Mocarzewie. Mieszkają tu dzieci z różnymi rodzajami niepełnosprawności, przez swoje opiekunki nazywane Mocarzami – ze względu na siłę, z jaką stawiają czoła codziennym problemom związanym ze swymi schorzeniami. W paczkach dla nich znalazły się słodycze, książki, pluszaki oraz kolorowa dziecięca pościel. 100 pudełek szczęścia przekazali podopiecznym ośrodka pracownicy Caritas Polska.

Prezenty i pikniki

– Nazywamy go Domem Mocarzy i wspieramy także finansowo, bo siostry budują dom, który dla Mocarzy stanie się miejscem docelowym – będą mogli tu mieszkać już jako osoby dorosłe. W ubiegłym roku wsparliśmy budowę kwotą 430 tys. zł – przypomina ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora Caritas Polska.

Przekazaniu prezentów towarzyszyły konkursy, gry i zabawy. W podobnej, piknikowej atmosferze odbędą się obchody Dnia Dziecka organizowane przez Caritas w wielu miejscach w Polsce. Na przykład Caritas Diecezji Toruńskiej rozda wśród podopiecznych prowadzonych w diecezji świetlic ok. dwóch tysięcy paczek, a na terenie swojego ośrodka szkoleniowego w Przysieku zorganizuje piknik dla dzieci z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. J. Korczaka w Toruniu.

Zabawa, nauka, pasje

Wydarzenia zaplanowane w związku z Dniem Dziecka to wstęp do tegorocznej kampanii Caritas Dzieciom, na którą składa się realizacja takich programów jak Wakacyjna Akcja Caritas, Tornister Pełen Uśmiechów, Skrzydła oraz Dwa Talenty.

– Od czerwca do sierpnia motywem przewodnim naszych działań w tym obszarze będzie zbiórka funduszy na wakacyjny wypoczynek dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji. Co roku około 25 tys. dzieci korzysta z tej formy pomocy. Jej organizacją zajmują się Caritas diecezjalne, przy finansowym wsparciu Caritas Polska – wyjaśnia Maciej Kaliciński, kierownik działu fundraisingu Caritas Polska. – We wrześniu, w okresie powrotu uczniów do szkół, będziemy zbierać środki na rozwijające zajęcia dodatkowe dla 3,5 tys. dzieci pozostających pod opieką świetlic środowiskowych i terapeutycznych prowadzonych przez Caritas diecezjalne. W październiku i listopadzie skupimy się na programach Skrzydła i Dwa Talenty, w ramach których przyznawane są stypendia dla dzieci, które ze względu na trudną sytuację materialną lub życiową mają ograniczony dostęp do edukacji (Skrzydła), a także dla tych wybitnie uzdolnionych, niemających środków na rozwój swoich talentów i pasji (Dwa Talenty). Takich stypendiów co roku Caritas Polska przyznaje łącznie około 500 – uzupełnia Maciej Kaliciński.

Uśmiech najlepszym podziękowaniem

– Na twarzach obdarowanych widzimy radość i wdzięczność. Cieszą ich nie tylko upominki, ale przede wszystkim to, że czują się ważni, potrzebni – podkreśla ks. Paweł Dzierzkowski. – Przy tej okazji serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wspierają nasze działania na rzecz dzieci, zarówno te związane z Dniem Dziecka jak i te długofalowe, dzięki którym możemy rozwijać cały system pomocy dla najmłodszych – dodaje.

Dystrybucja Pudełek Szczęścia była możliwa dzięki sponsorom. Składane kartonowe pudełka w kształcie domków zapewniła firma MONDI; Jeronimo Martins podarował maskotki z Gangu Fajniaków, książki o tematyce ekologicznej oraz środki finansowe dla diecezji na zakup słodyczy, owoców i zabawek, a firma Aflofarm przekazała żelki Magmisie. Ekologiczna gra została stworzona specjalnie na tę okazję w ramach projektu Caritas Laudato si’.

–  Dziękujemy za zaangażowanie sponsorom i zachęcamy wszystkich do wsparcia naszych programów adresowanych do najmłodszych. Dzięki doskonałemu rozeznaniu w sytuacji potrzebujących rodzin, jakie mają diecezjalne Caritas oraz wieloletniemu doświadczeniu, możemy pomagać skutecznie. A wsparcie dzieci i młodzieży, zapewnienie im możliwości rozwoju, to najlepsza inwestycja w naszą wspólną przyszłość – podsumowuje Maciej Kaliciński z Caritas Polska.

Jak pomóc?

  • Przekazując wpłatę na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 z dopiskiem DZIECI
  • Wysyłając SMS o treści DZIECI pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

Caritas Polska / BP KEP