(Polski) CCEE i KEK: przesłanie z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2017

18-01-2017
1522

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

“Wielokrotne kryzysy, z jakimi Europa i kraje z nią sąsiadujące muszą się mierzyć jednoczą nas jeszcze bardziej. Z tych kryzysów, jednak wypływa także nadzieja. Razem możemy być świadkami miłości Chrystusa poprzez pojednanie, dzięki trosce o Stworzenie, solidarności z ubogimi i ochronę godności ludu Bożego” – czytamy we wspólnym przesłanie przewodniczących Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) CCEE i Konferencji Kościołów Europejskich (KEK) z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2017. Hasłem tegorocznego Tygodnia są słowa z Listu świętego Pawła Apostoła do Koryntian: “Pojednanie – Miłość Chrystusa przynagla nas”.

CCEE i KEK przypominają, że historia chrześcijaństwa w Europie naznaczona jest bolesnymi okresami podziałów, wzajemnego potępienia, a nawet przemocy. Nawiązując do przygotowań do obchodów 500. rocznicy początku reformacji protestanckiej zaznaczają, że jest to okazja do przypomnienia trudnej przeszłości. “Pamiętać te wydarzenia i konfrontować się z historią to cenna okazją do odnowienia naszego zaangażowania, by uleczyć rany i przezwyciężyć podziały” – czytamy w przesłaniu.

Przypomniano o 45-letniej pracy i dialogu ekumenicznym Wspólnego Komitetu CCEE i KEK. “Jednoczy nas również współdzielenie cierpień i ziemskich radości. Nasza solidarność z Romami, nasze zaangażowanie na rzecz sprawiedliwości ekologicznej i modlitwa o jedność ciała Chrystusa, są dodatkowo wzmocnieniem tejże współpracy” – napisano w przesłaniu.

Podkreślono, że wielokrotne kryzysy, z jakimi Europa i kraje z nią sąsiadujące muszą się mierzyć jednoczą jeszcze bardziej chrześcijan. “Wojny i konflikty, niepewność polityczna, migracja oraz wyzwania ekologiczne oraz materialne i duchowe ubóstwo, wpływają na życie każdego w Europie i poza nią. Z tych kryzysów, jednak wypływa także nadzieja. Razem możemy być świadkami miłości Chrystusa poprzez pojednanie, dzięki trosce o Stworzenie, solidarności z ubogimi i ochronę godności ludu Bożego” – czytamy w przesłaniu.

“Poprzez dialog pogłębiamy nasze wzajemne zrozumienie. Poprzez świadectwa i wspólne dzieła tworzymy mosty. Dzięki modlitwie uczymy się rozpoznawać dzieło Ducha Świętego. Droga, którą powinniśmy kroczyć nie zawsze zdaje się jasna i prosta, ale zachowujemy w sercu tę prawdę, według której `miłość Chrystusa przynagla nas’ ” – czytamy na zakończenie.

Konferencja Kościołów Europejskich (KEK) jednoczy 114 Kościołów prawosławnych, protestanckich, anglikańskich i starokatolickich ze wszystkich krajów europejskich i 40 rad Kościołów narodowych i zrzeszonych organizacji. Utworzona w 1959 KEK ma biura w Brukseli i Strasburgu.

Rada Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) zawiera aktualnie 33 Konferencje Episkopatów Europy, reprezentowane przez swoich przewodniczących, arcybiskupów Luksemburga i Księstwa Monako, maronickiego arcybiskupa Cypru, biskupa Kiszyniowa (Republika Mołdawii), biskupa Eparchii Mukaczewo i administratora apostolskiego Estonii. Obecnie przewodniczącym jest kard. Angelo Bagnasco, arcybiskup Genui a wiceprzewodniczącymi: kard. Vincent Nichols, arcybiskup Westminster oraz arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita Poznania. Sekretarzem generalnym CCEE jest ks. prałat Duarte da Cunha. Sekretariat ma swoją siedzibę w Sankt Gallen w Szwajcarii.

tom (KAI/CCEE) / St. Gallen