Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy

Poznań, Polska, 13-16 września 2018 r.

Na zaproszenie J.E. abp. Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznania, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i Wiceprzewodniczącego CCEE, organu kościelnego, który zrzesza przewodniczących wszystkich Konferencji Episkopatów reprezentujących 45 narodów kontynentu, doroczne zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) odbędzie się w dniach 13-16 września w Poznaniu (Polska).

Spotkanie odbywa się w Ojczyźnie polskiego papieża św. Jana Pawła II, aby uczcić 100. rocznicę odzyskania niepodległości Polski – „odrodzenie” państwa polskiego, które w XVIII zostało podzielone pomiędzy sąsiednimi imperiami; oraz w Poznaniu z okazji 1050. rocznicy pierwszego biskupstwa w Polsce i jednocześnie pierwszej diecezji współczesnej Polski.

W tym roku przewodniczący Konferencji Episkopatów skupią się na temacie ducha solidarności w Europie.

W pierwszej sesji zatytułowanej „Europa: solidarność w kształtowaniu sumienia i społeczeństwa”, ks. Wojciech Sadłoń SAC, członek Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce, przedstawi podsumowanie ankiety dotyczącej wolontariatu, jako tematu promowanego przez CCEE i podejmowanego w ostatnich miesiącach przez Konferencje Episkopatów. Biskupi będą kontynuować swoje refleksje w grupach studyjnych, a następnie na sesji plenarnej.

W drugim dniu biskupi będą rozpatrywać stan solidarności w Europie i misji Kościoła, badając relacje między Konferencjami Episkopatów i państwami.

Spotkanie przewiduje również prezentację na temat pracy i priorytetów Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka przez sekretarza tego watykańskiego organu ks. Bruno Marie Duffé oraz raport CCEE i prezentację dotyczącą działań podjętych i planowanych przez Komisje CCEE.

Świadectwem znaczenia Kościoła dla polskiego społeczeństwa jest obecność na sesji inauguracyjnej władz cywilnych i kościelnych, przedstawicieli władz lokalnych i rządu, a także przywódców innych Kościołów chrześcijańskich.

W niektórych spotkaniach w sobotnie popołudnie 15 września weźmie udział także Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgromadzenie Plenarne zakończy się w niedzielę 16 września Mszą Świętą w Katedrze Świętych Piotra i Pawła w Poznaniu, z udziałem lokalnej społeczności. Msza Święta będzie transmitowana na żywo w TVP3.

CCEE / BP KEP

NO COMMENTS