Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.


Diecezja sandomierska w ostatnich dniach utworzyła swoje konto na Twitterze – to 19 polska diecezja, która używa do komunikacji tego portalu społecznościowego. Swoje profile ma na nim także 16 biskupów i arcybiskupów. “Kościół w Polsce korzysta z możliwości, które dają nowe media, by docierać z Dobrą Nowiną do jak największej liczby osób” – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik. 

Rzecznik KEP przypomniał, że już Jan Paweł II wskazywał, iż Kościół nie może być biernym obserwatorem rozwoju nowych technologii i społecznych skutków postępu. “Papież wzywał cały Kościół do +wypłynięcia na głębię cyberprzestrzeni+. Realizujemy jego prośbę i dlatego jesteśmy obecni także w mediach społecznościowych. To umożliwia komunikację w czasie rzeczywistym z milionami osób” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury kard. Gianfranco Ravasi podkreśla, że Kościół musi docierać z Ewangelią do świata także za pomocą współczesnych narzędzi, które daje internet, w tym mediów społecznościowych.

“Czy mamy ignorować tę nową rzeczywistość kierując się przekonaniem, że przecież mamy piękne przesłanie i cudowny język, zaś wpis na Twitterze musi być ograniczony do 140 znaków? Oczywiście nie, musimy starać się przekazać przesłanie Ewangelii również tą drogą” – mówił kard. Ravasi podczas warszawskiego Dziedzińca Dialogu. Podkreślił, że sam prowadzi bloga i Twittera, co wymaga dostosowywania cytatów z Pisma Świętego do 140-znaków.

Jan Paweł II w 2001 r. jako pierwszy z papieży przesłał e-mailem podpisany przez siebie oficjalny dokument. W mediach pojawiło się zdjęcie papieża siedzącego przy laptopie.

Z kolei jego następca Benedykt XVI zaczął używać do komunikacji mediów społecznościowych i otworzył swój profil na Twitterze. Warto przypomnieć, że jeszcze przed nim zrobił to ówczesny przewodniczący KEP, metropolita przemyski abp Józef Michalik, który chatował z internautami.

Profil na Twitterze papieża Franciszka, prowadzony w 9 językach, śledzi ponad 36 mln internautów.

BP KEP

NO COMMENTS