Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Dzisiaj na Jasnej Górze odbędzie się duchowa pielgrzymka wiernych Kościoła greckokatolickiego z Polski i Ukrainy. Dziękczynnej Boskiej Liturgii w roku setnych urodzin św. Jana Pawła II przewodniczyć będzie abp Eugeniusz Popowicz – Metropolita przemysko-warszawski w koncelebrze z   bp. Włodzimierzem Juszczakiem OSBM – ordynariuszem eparchii wrocławsko-gdańskiej oraz duszpasterzami obu eparchii (diecezji) greckokatolickich w Polsce.

 Msza św. za dar życia i posługę św. Jana Pawła II rozpocznie się o godz. 13.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Po Eucharystii odprawiony zostanie Mołebeń do Przenajświętszej Bogurodzicy (greckokatolicka modlitwa maryjna). Oprócz dziękczynienia za dar życia św. Jana Pawła II, wielkiego orędownika pojednania polsko-ukraińskiego, biskupi, kapłani i wierni przybyli na Jasną Górę modlić się będą o ustanie epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie.

Jasna Góra jest ważnym duchowo miejscem dla Kościoła greckokatolickiego. W roku 1988 odbywały się tam uroczystości wielkiego Jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Rusi Kijowskiej. Rok później w Częstochowie wyświęcony został pierwszy powojenny biskup przemyski obrządku bizantyjsko-ukraińskiego abp Jan Martyniak (metropolita przemysko-warszawski w latach 1996-2015).

Udział w greckokatolickiej pielgrzymce ze względu na epidemię koronawirusa jest w tym roku ograniczony. Wierni pozostający w domach będą jednak mogli jednoczyć się na wspólnej modlitwie za pośrednictwem Telewizji TRWAM, która transmitować będzie dzisiejsze uroczystości.

ks. Mateusz Demeniuk | Wrocław

NO COMMENTS