Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Pod hasłem „Do Maryi Niewiasty Eucharystii” w sobotę i niedzielę, 5-6 września, na Jasnej Górze odbędzie się Ogólnopolskie Święto Dziękczynienia Bogu za plony, czyli Dożynki Jasnogórskie. Mszy św. z błogosławieństwem wieńców żniwnych w niedzielę, 6 września o godz. 11.00 przewodniczyć ma abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki.

„Serdecznie zapraszamy na Dożynki Jasnogórskie oraz Ogólnopolską Pielgrzymkę Rolników do Matki Bożej. W tym roku wspominamy 100-letnią rocznicę urodzin św. Jana Pawła II i 100-letnią rocznicę Cudu nad Wisłą. Pragniemy, aby św. Jan Paweł II był dla nas wzorem zawierzenia Chrystusowi, przez ręce Maryi, osobistego życia, życia naszych rodzin, Ojczyzny i całego świata. Trwamy również w modlitewnym oczekiwaniu na beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego. Boga Miłosierdzia prosimy o ustanie pandemii koronawirusa” – piszą w zaproszeniu: bp Edward Białogłowski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy i ks. Stanisław Sojka, sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników.

Pielgrzymka Rolników rozpocznie się w sobotę, 5 września, Mszą św. o godz. 19.00 Mszy św. w jasnogórskiej bazylice. Następnie w Kaplicy Matki Bożej modlitwie apelowej przewodniczyć będzie abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Po Apelu przewidziana jest Droga Krzyżowa na jasnogórskich Wałach, a także czuwanie nocne z Mszą św. o północy.

Płody rolne i specjalnie przygotowane wieńce dożynkowe przywiezione przez rolników z różnych części kraju zostaną poświęcone podczas uroczystej Mszy św. o godz. 11.00 w niedzielę, 6 września, pod przewodnictwem abpa Tadeusza Wojdy, metropolity białostockiego.

Eucharystię będzie transmitować Telewizja Polska w pr. 1 oraz Telewizja Polonia.

Organizatorem rolniczego święta na Jasnej Górze jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników.

*

Warto dodać, że Ogólnopolskim Uroczystościom Dożynkowym na Jasnej Górze tradycyjnie towarzyszyć będzie XXIX już Krajowa Wystawa Rolnicza. W tym roku Wystawa ta jednak zmienia swoje miejsce i odbędzie się na terenie Klasztoru Jasnogórskiego – stoiska wystawiennicze zostaną ulokowane na terenie parkingów jasnogórskich, a nie jak w poprzednich latach w Alejach Najświętszej Maryi Panny.

Organizatorem Wystawy jest Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie przy współudziale Miasta Częstochowy.

>Program

Biuro Prasowe Jasnej Góry

NO COMMENTS