(Polski) Dramat liturgiczny z Pontyfikału Płockiego emitowany przez Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku

0
1318

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W Wielkim Tygodniu, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, będzie emitował na swojej stronie internetowej www.teatrplock.pl misterium „Mundi Conditor, luminis Auctor, sỳderum Fabricator… Dramat liturgiczny w Pontyficale Plocense I” .

Misterium zostało wystawione 22 listopada 2019 roku w płockiej Bazylice Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP. „Pragniemy w Wielkim Tygodniu, od poniedziałku, w warunkach w jakich przyszło nam dzisiaj działać, udostępnić szerokim rzeszom katolików, zachowane na kartach Pontyfikału Płockiego z XII wieku, obrzędy jakie towarzyszyły obchodom Triduum Paschalnego w średniowieczu” poinformował dyrektor Teatru, Marek Mokrowiecki.

Pontyfikał to księga biskupa z modlitwami, formularzami liturgicznymi i przepisami obrzędowymi. Płocki Pontyfikał jest najstarszą tego typu księgą w całości zachowaną w Polsce.

Aktorzy przywrócili Tumskiemu Wzgórzu dawne misteria: pojednania pokutników z Kościołem, udramatyzowanej lektury Pasji, żałobnego orszaku, przenoszącego krucyfiks do sepulcrum czy nawiedzenia grobu przez trzy Marie i Apostołów. Czynią to po polsku, posługując się przekładem prof. Jerzego Wojtczaka-Szyszkowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego.

Śpiewy odbywają się po łacinie i najlepiej pozwalają się wczuć w atmosferę tamtej liturgii oraz jej dramatyzacji. Wykonuje je Schola Gregoriana Silesiensis, założona we Wrocławiu przez Roberta Pożarskiego w listopadzie 1999 roku z inicjatywy Jana Andrzeja Dąbrowskiego.

teatrplock.pl / BP KEP

NO COMMENTS