Drugi dzień Pielgrzymki Narodowej do Rzymu

21-10-2016
1337

Msza św. w Bazylice św. Jana na Lateranie o godz. 17.00 będzie głównym punktem drugiego dnia Pielgrzymki Narodowej do Rzymu. Eucharystii będzie przewodniczył i homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Polak.

– Tam papież usłyszał, że Mieszko był ochrzczony – mówi o bazylice na Lateranie Prymas Polski, podkreślając, że od 324 roku do XIV wieku miejsce to było kościołem papieża.

Bazylika na Lateranie to jedna z czterech bazylik większych, które nawiedzą pielgrzymi z Polski. W piątek spotkali się w Bazylice Santa Maria Maggiore, w sobotę będą się modlić w Bazylice św. Pawła za Murami, a w niedzielę w Bazylice św. Piotra.

Polacy dziękują w Rzymie za wizytę Ojca Świętego Franciszka w Polsce, za Światowe Dni Młodzieży oraz Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski podkreśla jeszcze inny wymiar pielgrzymki. – To również spotkanie polskich biskupów z biskupem Rzymu, spotkanie braci w biskupstwie – mówi.

Oprócz narodowej modlitwy w bazylice na Lateranie, biskupi odwiedzą dziś wieczorem również Papieskie Kolegium Polskie. Jest to jeden z dwóch, obok Papieskiego Instytutu Kościelnego, rzymskich domów Konferencji Episkopatu Polski dla księży, którzy zostali skierowani przez biskupów na studia do Rzymu. Zatrzymują się tu także biskupi odwiedzający Rzym. To właśnie z Papieskiego Kolegium Polskiego w 1978 roku wyjechał na konklawe kard. Karol Wojtyła. W roku 2016 Kolegium świętuje jubileusz 150 lat istnienia.

Pielgrzymka Narodowa do Rzymu 20 X 2016Zobacz też:
>>Galeria Foto z pierwszego dnia Pielgrzymki

Posłuchaj: