Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W sobotę, 7 kwietnia 2018 r. diecezja pelplińska dziękowała za święcenia biskupie abp. Waldemara Sommertaga, pochodzącego z Polski nowego nuncjusza apostolskiego w Nikaragui. Z tej okazji celebrowana była uroczysta Msza Święta dziękczynna w pelplińskiej katedrze. Liturgii przewodniczył i Słowo Boże wygłosił abp Sommertag.

W sobotę 7 kwietnia abp Waldemar Sommertag w bazylice katedralnej w Pelplinie przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za święcenia biskupie, których 19 marca w bazylice św. Piotra w Rzymie udzielił mu papież Franciszek.

Zebranych powitał biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Wśród koncelebransów był nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, biskup toruński Wiesław Śmigiel, biskupi pomocniczy z Gdańska Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński oraz ponad stu księży.

W homilii abp Sommertag nawiązał do okoliczności uroczystej i niecodziennej liturgii: „pragnę z całego serca, by moja obecność w tej pelplińskiej katedrze, gdzie staje z rewerencją wobec historii tego miejsca oraz osób duchownych i świeckich, była momentem doskonałego dziękczynienia”.

Kaznodzieja podkreślił dalej: „staję w duchu pokory wobec daru wiary otrzymanego od Boga i przekazanego przez moich rodziców oraz niezasłużonego daru święceń kapłańskich w stopniu prezbiteratu, jaki tutaj otrzymałem”.

Przywołując decyzję przełożonych sprzed 25 laty o skierowaniu go na studia specjalistyczne do Rzymu, hierarcha podkreślił: „to sam Chrystus dodał mi wtedy odwagi w Słowie Bożym, które czytane było podczas Mszy św. w kaplicy seminaryjnej”. „To On jest gwarantem naszego życia i naszego powołania” – mówił arcybiskup.

Kaznodzieja przypomniał swoją dotychczasową posługę w dyplomacji watykańskiej. Podkreślił, że to samo słowo „odwagi” usłyszał z ust kolejnych papieży i biskupów diecezji pelplińskiej. „Było ono konieczne, gdy wyjeżdżałem na praktyki i do pracy w placówkach dyplomatycznych w Wenezueli, Tanzanii, Nikaragui, w Bośni-Hercegowinie, Ziemi Świętej, na Cyprze aż po Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej” – dodał.

W końcowej części homilii abp Sommertag stwierdził: „Chrystusowi i Jego Matce zawierzam moją biskupią posługę, prosząc, by codziennie na nowo przemieniał moje serce na wzór swojego Serca – Jezu cichy i pokornego Serca uczyń serca nasze według Serca Twego”.

Wśród składających gratulacje abp. Sommertagowi był nuncjusz apostolski w Polsce. Abp Salvatore Pennacchio stwierdził, że dzisiejsza uroczystość „jest okazją do odwiedzenia po raz pierwszy diecezji pelplińskiej”, dalej dodał: „mam nadzieję, że nie po raz ostatni”.

Arcybiskup podkreślił wieloletnią znajomość z ks. Waldemarem Sommertagiem w ramach pracy w dyplomacji kościelnej. Składając życzenia nowowyświęconemu biskupowi, nuncjusz apostolski życzył „owocnej służby kościelnej i dyplomatycznej, którą inicjuje jako nuncjusz w Nikaragui”. Dodał życzenia opieki i wsparcia Matki Bożej Częstochowskiej.

Gratulacje składali również przedstawiciele kapłanów, sióstr zakonnych, władz parlamentarnych, rządowych, samorządowych oraz rodzin z diecezji pelplińskiej.

Abp Waldemar Sommertag pochodzi z dawnej diecezji chełmińskiej, dzisiaj zwanej pelplińską. Ma 50 lat. W 1993 roku ukończył pelplińskie seminarium. Od czerwca bieżącego roku rozpocznie pracę nuncjusza apostolskiego w Nikaragui.

www.radioglos.pl/ BP KEP

>>Galeria zdjęć

Zdjęcie ilustracyjne: Radio Głos

NO COMMENTS