Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Oficjalne portrety świętych Hiacynty i Franciszka umieszczone ma fasadzie bazyliki Matki Bożej Różańcowej w Fatimie w związku z ich kanonizacją przez papieża Franciszka 13 maja pozostaną tam aż do października. Wtedy to zakończą się obchody setnej rocznicy objawień Matki Bożej z 1917 r.

Przedstawiając 8 maja portrety świętych Pastuszków z Fatimy, rektor tamtejszego sanktuarium, ks. Carlos Cabecinhas wyjaśnił, że nie są to te same wizerunki, jakich użyto podczas beatyfikacji w 2000 r. Tym razem chodziło o ukazanie w nich relacji Franciszka i Hiacynty z Bogiem. Mają więc one „charakter pobożnościowy”.

Postulatorka kanonizacji małych wizjonerów z Fatimy, s. Ângela Coelho podkreśliła, że chciano też, by obrazy kanonizacyjne nie różniły się zbytnio od wizerunków Pastuszków, do których wierni byli już przyzwyczajeni. Na trzymanych przez dzieci w dłoniach lampionach księżyc (lampion Matki Bożej) w przypadku Hiacynty i słońce (lampion Pana Jezusa) w przypadku Franciszka, zgodnie z ich osobistymi upodobaniami.

Autorka obrazów, Sílvia Patrício zaznaczyła, że zgodnie z życzeniem postulatorki chciała wyrazić niełatwe życie małych wizjonerów z Fatimy, ich cierpienie i wiarę w objawienia, tak aby patrząc na te wizerunki można było odczytać ich uczucia i samemu je odczuć.

pb (KAI/papa2017.fatima.pt) / Fatima