Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W niedzielę, 20 grudnia, ostatnia już w tym roku odsłona wspólnej akcji Caritas i TVP. Podczas kolejnych wejść antenowych widzowie dowiedzą się, jak największa w naszym kraju organizacja charytatywna wspiera najstarszych Polaków i jak można przyłączyć się do pomocy.

Polska Pomaga to cykl programów  telewizyjnych, emitowanych (najczęściej na żywo) w kolejne niedziele adwentu. Na swoich antenach TVP prezentuje bogactwo działań pomocowych Caritas. Po wydaniach poświęconych pomocy dzieciom, osobom chorym i ofiarom konfliktów zbrojnych na Bliskim Wschodzie, przyszedł czas na przybliżenie programów adresowanych do seniorów.

Na co dzień i od święta

W całej Polsce Caritas diecezjalne prowadzą placówki dla osób starszych, m.in. domy pomocy społecznej, kluby seniora, czy świetlice parafialne. We współpracy z Caritas diecezjalnymi szereg programów prowadzi Caritas Polska. Do przedsięwzięć o największym zasięgu należą programy „Na codzienne zakupy” i „Koperta życia Caritas”. Pierwszy z nich, realizowany wraz z Fundacją Biedronki, umożliwia w tym roku 10 tys. osób w wieku 60+ korzystanie z kart przedpłaconych, pozwalających na dokonywanie przez 10 miesięcy zakupów o wartości od 100 do 150 zł miesięcznie. W ramach drugiej z wymienionych akcji do 20 tys. seniorów trafią pakiety zawierające karty informacyjne, które po wypełnieniu będą stanowić zestaw danych dotyczących zdrowia starszego domownika. Będzie on łatwo dostępny dla służb ratunkowych i tym samym usprawni niesienie pomocy medycznej osobom w podeszłym wieku.

Poza systematyczną pomocą udzielaną seniorom przez cały rok, Caritas organizuje również adresowane do nich akcje okolicznościowe. Tysiące osób starszych, zwłaszcza samotnych i będących w trudnej sytuacji materialnej, co roku brało udział w Wigilii Caritas, zasiadając do wigilijnych stołów przygotowywanych w wielu polskich miastach. W tym roku, ze względu na pandemię, takie spotkania nie będą organizowane, do seniorów trafi jednak pomoc w postaci paczek żywnościowych.

Pamięć i bliskość

– Ta forma udzielania wsparcia jest przez Caritas wykorzystywana od lat, w ramach ogólnopolskich programów pomocy żywnościowej. W tym roku jej znaczenie wzrosło, z uwagi na wymogi sanitarne związane z pandemią, które utrudniają inne działania. W ramach akcji #PomocDlaSeniora od marca docieramy, przy udziale m.in. wolontariuszy i wojska, do osób starszych. Oprócz żywności dostarczamy także środki ochrony osobistej – przypomina ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Przed Bożym Narodzeniem przygotujemy dodatkowo 13,5 tys. paczek, rozdamy je w 75 miastach. W akcję będzie zaangażowanych 2 tys. wolontariuszy z 26 diecezji – dodaje.

Jak podkreśla ks. Marcin Iżycki, w niesieniu pomocy w ogóle, a w okresie przedświątecznym w szczególności, ważne jest wyjście poza materialny wymiar wsparcia.

– Posiłek, czy paczka – tak, one są istotne, bo to jest konkret, dla człowieka w potrzebie to się liczy. Ale ważne jest też życzliwe słowo, gest, żeby ta osoba obdarowana poczuła, że pamiętamy właśnie o niej, że jest nam bliska – tłumaczy ks. Marcin Iżycki. – Różne są inicjatywy, żeby tę pamięć i tę bliskość podkreślić. Niektóre bardzo wzruszające, na przykład wrocławska Caritas do paczek dołącza kartki świąteczne od przedszkolaków – opowiada dyrektor Caritas Polska.

Obejrzyj koncert i pomóż

Podczas kolejnych odsłon kampanii Polska Pomaga TVP informuje, jak można wesprzeć podopiecznych Caritas włączając się w poszczególne akcje pomocowe. Podobnie będzie również w najbliższą niedzielę. Ponadto zbiórka środków w ramach ogólnopolskiej akcji Caritas #PomocDlaSeniora będzie towarzyszyła koncertowi „Gwiazdy kolędują w Zakopanem”, który TVP1 pokaże w dwóch częściach – w wigilię o godz. 21.10 oraz w pierwszy dzień świąt, o 17.30. W koncercie pod patronatem pary prezydenckiej wystąpią m.in. Maryla Rodowicz, Eleni, Krystyna Prońko, Roksana Węgiel, Anna Jurksztowicz, Rafał Brzozowski, Sebastian Karpiel-Bułecka i Piotr Rubik.

– Zapraszamy przed telewizory, zarówno w najbliższą niedzielę, jak i w wigilijny i świąteczny wieczór. Pomyślmy o tych, którzy te święta spędzą samotnie. W tym trudnym czasie pandemii postarajmy się być razem z nimi na tyle, na ile to możliwe – zachęca ks. Marcin Iżycki.

Możesz pomóc seniorom

  • wysyłając SMS o treści SENIOR pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)
  • dokonując wpłaty na konto 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 (tytuł wpłaty: SENIOR)