Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Ponad 300 Rycerzy Kolumba wraz z rodzinami zgromadziło się w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski na Konwencji Stanowej – dorocznym spotkaniu Rycerzy z całej Polski. Podczas spotkania Rycerze obradowali i modlili się o Boże błogosławieństwo dla swojej wspólnoty.

Ostatni dzień Konwencji Rycerze rozpoczęli mszą świętą we wspomnienie św. Stanisława Papczyńskiego, pierwszego przełożonego generalnego Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W czasie mszy św. homilię do zgromadzonych uczestników Konwencji wygłosił ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, były dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, publicysta Radia Maryja i Telewizji Trwam i Rycerz Kolumba.

“Działalność Rycerzy Kolumba to działalność czynu wyrastającego z miłości Chrystusowej, z tego przykazania miłości, które Jezus zostawia w wieczerniku nam wszystkim” – mówił zgromadzonym uczestnikom Konwencji. “To zjednoczenie z Chrystusem i odpowiedź na Jego wyzwanie miłości nadaje specyfikę naszym działaniom wśród innych form dobroczynności. (…) Jest w tej działalności coś z Chrystusowego gestu umycia ludzkich nóg. Bez obecności Boga gest taki staje się nie w pełni wartościowym czynem. Pozoranckim i nieskutecznym” – powiedział kaznodzieja, podkreślając konieczność opierania wszystkich dobrych intencji, planów i działalności charytatywnej w Bogu.

“Naszą zbroją pozostaje wiara, naszym czynem pozostaje miłość. Świat tego najbardziej potrzebuje” – dodał.

Drugi dzień Konwencji był dniem obrad i podejmowania decyzji co do kształtu działalności wspólnoty w Polsce. Rycerze z całej Polski, którzy przybyli na to wydarzenie, za zamkniętymi drzwiami debatowali o tym, w jaki sposób w kolejnym roku formacyjnym skuteczniej realizować cztery zasady, na których opierają swoją działalność – Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm.

Tego dnia Rycerze Kolumba w Polsce wybrali również swoje władze, które będą kierować działaniami wspólnoty przez kolejnych 12 miesięcy. Delegatem Stanowym, przywódcą polskich Rycerzy, na trzecią kadencję został wybrany Tomasz Wawrzkowicz z Rzeszowa. Sekretarzem Stanowym został Krzysztof Zuba z Tarnobrzega, Skarbnikiem Stanowym – Andrzej Stefaniuk z Rudy Śląskiej, Radcą Stanowym Marek Ziętek ze Słupska, a Kustoszem Stanowym Dariusz Wolniak z Suchedniowa.

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,96 miliona członków. W Polsce obecni są od ponad 13 lat i liczą ponad 5,5 tys. członków działających w 112 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. McGivney’a i rozpoczął jego proces beatyfikacyjny.

TA/ Rycerze Kolumba

NO COMMENTS