(Polski) Jasna Góra: powołany Kościelny Inspektor Danych Osobowych

02-05-2018
2203

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Ks. dr hab. Piotr Kroczek, prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II z diec. bielsko-żywieckiej został wybrany dziś na pełniącego obowiązki Kościelnego Inspektora Danych Osobowych. Na to stanowisko powołali go biskupi obradujący na Jasnej Górze. Wśród tematów Rady Stałej Episkopatu Polski ochrona danych osobowych w Kościele była jednym z ważniejszych, wobec wchodzących w życie, 25 maja, nowych przepisów Unii Europejskiej.

Jak powiedział bp Artur Miziński, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, Kościelny Inspektor Danych Osobowych będzie miał swoją siedzibę przy sekretariacie Episkopatu Polski i będzie centralnym organem, którego zadaniem ma być czuwanie nad tym, by dane osobowe przetwarzane przez Kościół, były wykorzystywane właściwie, z zachowaniem wszelkich przepisów, które znajdują się w rozporządzeniu RODO. Kościelny Inspektor będzie także organem odwoławczym w drodze administracyjnej, gdyby dane były naruszone lub w sytuacji, gdyby ktoś uważał, że zostały one naruszone.

Urodzony w 1975 r. ks. Piotr Kroczek to kapłan diecezji bielsko-żywieckiej.

Jest teologiem i kanonistą, doktorem habilitowanym nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego i doktorem nauk teologicznych w zakresie teologii ekumenicznej. Jest profesorem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, gdzie wykłada na Wydziale Prawa Kanonicznego i Wydziale Nauk Społecznych; zajmuje się teorią prawa i prawem wyznaniowym. Ostatnio wydał: „Parafia w optyce katolickiej i luterańskiej”, Studium teologiczno-prawne, Kraków 2017 oraz Prawo wewnętrzne związków wyznaniowych w perspektywie organów władzy publicznej. Klauzule generalne, Kraków 2017.

It/Jasna Góra