(Polski) Jasna Góra: Zawierzenie Matce Bożej Światowego Spotkania Rodzin w Dublinie

20-07-2018
0
594

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Kard. Seán Baptist Brady, emerytowany biskup Armagh w Irlandii odwiedził w piątek 20 lipca Jasną Górę. Kardynał wraz z grupą pielgrzymów zawierzył Maryi zbliżające się Światowe Spotkanie Rodzin w Dublinie pod przewodnictwem papieża Franciszka.

Kard. Seán Brady był prymasem Irlandii i przewodniczącym tamtejszej Konferencji Episkopatu. Z nominacji Benedykta XVI, w dniu 24 listopada 2007 został włączony do grona kardynałów prezbiterów z tytułem Santi Quirico e Giulitta.

Irlandzki kardynał przybył do Polski wraz z grupą pielgrzymów z czterech parafii, z dwóch diecezji, z północnej i południowej części swojego kraju. Sam na Jasnej Górze był już dwukrotnie.

Ks. kardynał przybył na Jasną Górę z zawierzeniem zbliżającego się Światowego Spotkania Rodzin w Dublinie pod przewodnictwem papieża Franciszka.

„Czuję się bardzo wdzięczny i niezwykle zaszczycony, że mogę być tu na Jasnej Górze, że mogę modlić się przed obrazem Matki Bożej, że mogę celebrować Mszę św. ze swoimi pielgrzymami. Dla wielu z nich jest to pierwsza wizyta na Jasnej Górze – wyznaje kard. Seán Brady – Celem wizyty jest ogarnięcie modlitwą zbliżającego się spotkania rodzin, które w przyszłym miesiącu będzie odbywać się w Irlandii. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza dzisiaj, kiedy rodzina, kiedy właściwie rozumiana definicja małżeństwa jest ewidentnie zagrożona, jest atakowana przez różne środowiska, dlatego przyjechałem, by zawierzyć tą intencję Matce Bożej w tym wspaniałym miejscu”.

„Przyjechałem tu również uczcić waszego świętego rodaka Jana Pawła II. Św. Jan Paweł II przyjechał do Irlandii w 1979 r., w tym samym roku, w którym przybył również po raz pierwszy do Polski. Papież powiedział, że w 1979 r. odwiedził trzy kraje bardzo ważne dla wiary katolickiej, była to właśnie Polska, Irlandia i Meksyk. Papież podkreślał, że Irlandia była mu bliskim krajem” – przypomniał kard. Brady.

Wizyta w Polsce związana jest także z Krakowem. Irlandzcy pielgrzymi planują odwiedzić m.in. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, by oddać cześć św. Faustynie Kowalskiej. „Nasza pielgrzymka do Polski wiąże się z trzema wspaniałymi postaciami, jakie naród polski dał Kościołowi Powszechnemu czyli: św. Jan Paweł II, św. Faustyna Kowalska i św. Maksymilian Maria Kolbe. Są to święci na dzisiejsze czasy, którzy swoim wstawiennictwem mogą pomóc nam w naszych obecnym trudnościach” – stwierdza kardynał z Irlandii.

Rozmowę z kard. Seánem Brady przetłumaczył br. Karol Bilicz, paulin.

Kard. Seán Brady przewodniczył Mszy św. odprawionej w południe przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Eucharystię koncelebrowało czterech irlandzkich kapłanów.

o. Stanisław Tomoń, BPJG/ es

Fot: BPJG

NO COMMENTS