(Polski) Jasnogórska Noc Czuwania w intencji polskiej Emigracji i jej Duszpasterzy

0
1261

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W nocy z 18 na 19 października, z piątku na sobotę, już po raz 34. miała miejsce Jasnogórska Noc Czuwania w intencji polskiej Emigracji i jej Duszpasterzy. W roku jubileuszu 40-lecia pierwszej pielgrzymki do Polski św. Jana Pawła II szczególną modlitwą otoczone zostały rodziny doświadczone rozłąką emigracyjną.

„Na tę noc nie tylko przybywamy fizycznie z szesnastu czy osiemnastu krajów do domu Matki, ale właśnie stąd łączymy się poprzez media z naszymi rodakami rozproszonymi po najdalszych zakątkach świata – mówi ks. Wiesław Wójcik, chrystusowiec i dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego – To jest pewien fenomen łączności. Wielu naszych rodaków w tę szczególna noc będą łączyli się z nami, będącymi tu na Jasnej Górze, w tym samym czasie będąc w swoich kościołach. Postawią duży ekran telewizyjny i sygnał z Jasnej Góry ściągną do siebie. Dla wielu to będzie niesamowita bliskość, ta duchowa, i o to nam też chodzi, żeby się zjednoczyć Polacy, katolicy, polskojęzyczni w całym świecie w tę szczególna noc tu, w domu Marki Królowej”.

Hasło tegorocznej pielgrzymki Polonii na Jasną Górę brzmi: „Z mocą Bożego Ducha strzeżmy wspólnego dziedzictwa”.

„Dopiero na emigracji, z dala od domu człowiek odkrywa, co jest dla niego najważniejszą wartością – zauważa ks. Wiesław Wójcik – Wielu ludzi tam dopiero odnajduje potrzebę bliskości Matki. Ktoś wyjechał daleko i pierwsze miesiące zachwyca się nowością tego życia, ale zaczyna wracać bardziej do korzeni rodzinnych i szukać tych wartości, które zaprzepaścił, o które się nie troszczył i dopiero tam widzi, jak potrzebne jest to spotkanie duchowe z Maryją Matką, właśnie na tych dalekich krańcach świata”.

Apel Jasnogórski w piątek, 18 października, poprowadził ks. Krzysztof Olejnik, nowy przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, a Mszy św. koncelebrowanej o godzinie 23.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski. Transmisję prowadziła TV Trwam.

Organizatorami spotkania są Księża z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej oraz Siostry Misjonarki Chrystusa Króla. Szczegółowy program czuwania odnaleźć można na stronie www.czuwanie.chrystusowcy.org.

Jasnogórska modlitwa polskiej Emigracji była transmitowana m.in. przez Radio Jasna Góra.

za: Radio Jasna Góra/ BPJG

NO COMMENTS