Jerozolima: naczelny rabin Polski umieścił błogosławieństwa kielczan w Ścianie Płaczu

20-01-2017
1357

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Naczelny rabin Polski Michael Schudrich, umieścił w Ścianie Płaczu w Jerozolimie kartki z błogosławieństwami, jakie wypisali uczestnicy uroczystości otwarcia „pokoju błogosławieństw”, które odbyło się 15 stycznia br. w Kielcach. Wydarzenie odbyło się w ramach Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Rabin Schudrich towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie w jego oficjalnej wizycie w Izraelu.

Podczas uroczystości otwarcia „pokoju błogosławieństw” w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu Stowarzyszenia im. Jana Karskiego w Kielcach, organizator spotkania Bogdan Białek zachęcał uczestników do wkładania do kieleckiej „ściany płaczu” karteczek ze swoimi błogosławieństwami. Wśród kilkudziesięciu, które zostały złożone, były napisane m.in. przez biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego i Wojciecha Lubawskiego, prezydenta Kielc.

– Każdy odwiedzający może również napisać swoje błogosławieństwo i włożyć w szczelinę naszej „ściany płaczu”. Będziemy je co pewien czas zbierać i wysyłać do Jerozolimy, do naszych przyjaciół, którzy zaniosą je do prawdziwej Ściany Płaczu, czyli Zachodniego Muru – mówił Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

„Pokój błogosławieństw” utworzony w kamienicy, w której 70 lat temu dokonano pogromu Żydów, jest pierwszą taką inicjatywą w Polsce i ma służyć idei dialogu i pojednania.

Jest to miejsce, jak podkreśla Bogdan Białek, w którym nie można złorzeczyć, a przede wszystkim należy się w nim uczyć się tego jak błogosławić.

Na ścianach „pokoju błogosławieństw” powieszone zostały oprawione w szklane szyby plansze z błogosławieństwami. Zaczerpnięte one zostały z Księgi Psalmów, Kazania na Górze. Wykorzystano też modlitwę papieża Franciszka w Malmö oraz teksty ułożone przez rabina Abrahama Skórkę i bpa Jana Piotrowskiego. Przygotowane zostało też specjalne miejsce, gdzie każdy może zostawić zapisane przez siebie błogosławieństwo.

apis/KAI