Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Sto lat temu Konferencja Episkopatu Polski rozpoczęła swoje nieformalne funkcjonowanie. Z tej okazji powstała Księga Jubileuszowa upamiętniająca jej początki i historię. Publikacja, oprócz tradycyjnego wydania, jest dostępna na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski.  

Opracowania dotyczące historii Konferencji Episkopatu Polski, wykaz 375 biskupów posługujących Kościołowi w Polsce przez minione 100 lat i archiwalne zdjęcia – to niektóre z elementów składających się na Jubileuszową Księgę z okazji 100-lecia Konferencji Episkopatu Polski. Słowo wstępne napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski a wprowadzenie bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, pod którego redakcją została wydana książka.

>>PDF z Książką Jubileuszową do pobrania

Publikacja składa się z trzech części. Pierwsza poświęcona jest kształtowaniu się Konferencji Episkopatu Polski i jej statusowi prawnemu. Znajdują się tu informacje o pierwszych zebraniach plenarnych i o tym, jakie uprawnienia posiada Konferencja Episkopatu. Teksty zamieszczone w tej części zostały przygotowane przez ks. prof. dr. hab. Stanisława Wilka z KUL oraz ks. prof. UKSW dr. hab. Marka Stępnia.

Druga część książki prezentuje najbardziej charakterystyczne dla Konferencji Episkopatu Polski w ostatnim stuleciu postacie kardynałów, wśród nich dwóch kandydatów na ołtarze. Pierwszy z nich to kard. August Hlond, Prymas Polski, o którym pisze ks. dr Bogusław Kozioł, wicepostulator jego procesu beatyfikacyjnego. Druga postać to kard. Stefan Wyszyński, niezłomny kapłan i mąż stanu w opracowaniu dr Ewy Czaczkowskiej. Książka w artykule śp. ks. prof. Jana Dyducha prezentuje również postać kard. Karola Wojtyły, późniejszego papieża i świętego, który w Konferencji Episkopatu Polski pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego. W Księdze Jubileuszowej opublikowano również tekst dr Mileny Kindziuk poświęcony kard. Józefowi Glempowi, który przez 23 lata był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski.

Publikację kończy alfabetyczny katalog biskupów Kościoła katolickiego w Polsce przygotowany przez red. Martę Dalgiewicz. Obejmuje on wykaz biskupów posługujących od 1918 do współczesności i zawiera: datę urodzenia, datę święceń prezbiteratu, konsekracji biskupiej, miejsce posługiwania i zawołanie biskupie poszczególnych hierarchów.

Księga Jubileuszowa jest ubogacona archiwalnymi, historycznymi zdjęciami z minionego 100-lecia Konferencji Episkopatu Polski.

BP KEP