Z Watykanu do Poznania dotarła cegła z Drzwi Świętych Bazyliki św. Piotra, która będzie kamieniem węgielnym świątyni ku czci błogosławionych męczenników, tzw. Poznańskiej Piątki.

Cegła została wmurowana w Drzwi Święte bazyliki watykańskiej na zakończenie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000, dlatego znajduje się na niej napis „Anno Maximi Iubilaei MM-MMI”. W grudniu 2015 roku została ponownie odkryta podczas inauguracji Jubileuszu Miłosierdzia. Teraz trafi na poznańskie os. Dębina.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wyraził radość z faktu, że poznańska parafia otrzyma tak cenny dar związany z pontyfikatem papieża Polaka, który wyniósł do chwały ołtarzy Poznańską Piątkę. Kamień węgielny przekazał abp. Stanisławowi Gądeckiemu jałmużnik papieski, abp Konrad Krajewski, po mszy św. odprawionej wspólnie przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej.

Kamień węgielny zostanie uroczyście przekazany parafii przez bp. Grzegorza Balcerka w niedzielę, 7 lutego 2016 o godz. 9.30, podczas wizytacji kanonicznej.

Wspólnota parafialna pw. Błogosławionej „Poznańskiej Piątki”, czyli bł. Czesława Jóźwiaka, Edwarda Kaźmierskiego, Franciszka Kęsego, Edwarda Klinika i Jarogniewa Wojciechowskiego, powstała w październiku 2013 r. na os. Dębina w Poznaniu.

Patronami parafii są młodzi świeccy wychowankowie Oratorium Księży Salezjanów przy ul. Wronieckiej w Poznaniu, osądzeni i skazani na śmierć przez niemieckiego okupanta w 1942 r. Zostali oni beatyfikowani przez św. Jana Pawła II w 1999 r. Więcej o parafii na stronie internetowej

archpoznan.pl