(Polski) Kapłani o „Tajemnicy wiary”

0
687

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

29. Sympozjum dla księży rekolekcjonistów, ojców duchownych oraz dla spowiedników kapłańskich miało miejsce na Jasnej Górze w dniach 27-30 stycznia. Doroczne spotkanie ma charakter rekolekcji, ale także formacji kapłanów. Czterodniowe spotkanie organizowane jest co roku przez Komisję ds. Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski. W tym roku towarzyszy mu hasło roku duszpasterskiego: „Tajemnica wiary”.

W sympozjum wzięło udział ok. 60 kapłanów z całej Polski, zarówno księża diecezjalni, jak i zakonnicy. Byli to przede wszystkim diecezjalni i dekanalni ojcowie duchowni, księża głoszący rekolekcje oraz spowiednicy kapłanów i osób konsekrowanych.

We wtorek, 28 stycznia Mszy św. dla uczestników Sympozjum przewodniczył abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, członek Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Komisji ds. Duchowieństwa. Eucharystię koncelebrował także bp senior Paweł Socha z diec. zielonogórsko-gorzowskiej, długoletni przewodniczący Komisji ds. Duchowieństwa, który przez wiele lat organizował Sympozjum.

„Ci kapłani, kiedy myślą o przygotowaniu siebie do prowadzenia różnych form spotkań, rekolekcji, dni formacyjnych, które są zobowiązani podejmować, potrzebują sami przygotowania w tym podwójnym wymiarze – duchowym, stąd forma rekolekcji, ale także intelektualnym, i stąd ta forma wykładów, które są podejmowane w ramach tych spotkań” – mówi abp Józef Górzyński w rozmowie z Radiem Jasna Góra.

Każdego roku kapłanom towarzyszy zamyślenie nad tematem roku duszpasterskiego – w tym roku jest nim Eucharystia jako „Tajemnica wiary”.

„Rozpoczynamy cykl refleksji nad Eucharystią. To stara prawda chrześcijańska, wielu mistrzów życia duchowego nam o tym przypomina, że nie wystarczy coś przeżywać na co dzień – trzeba to pogłębiać, bo może się okazać, że popadamy w jakąś rutynę, że spłycamy temat, szczególnie, kiedy mamy się tym podzielić, kiedy mamy innych wprowadzać w tę tajemnicę, tym bardziej, kiedy to dotyczy takiej tajemnicy” – podkreśla abp Górzyński.

W programie obok wspólnych Mszy św. i nabożeństw, znalazły się konferencje: ks. prof. dr hab. Bogusław Migut: Eucharystia uczestnictwem w „pełni Chrystusa” (Kol 2, 9); ks. prof. dr hab. Stanisław Dyk: „Żywe poznanie” Chrystusa w Eucharystii; ks. dr Krystian Piechaczek: Eucharystia daje życie. Założenia, tematyka i cele programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce na lata 2019–2022; ks. dr Jan Bartoszek: Duchowość eucharystyczna.

„Te spotkania odbywają się już od wielu lat, w tym roku mamy 29. takie spotkanie – mówi ks. Wojciech Rzeszowski, sekretarz Komisji ds. Duchowieństwa KEP – Szczególną wartością dodaną tego spotkania jest fakt, że przeżywamy to na Jasnej Górze, w cieniu jasnogórskiego sanktuarium, bo jednak tutaj panuje specyficzny duch modlitwy i klimat wyciszenia. Ale też niezwykle ważne jest to, że mieszkamy wszyscy razem w Domu Pielgrzyma, że sporo czasu spędzamy razem, że rozmawiamy, dzielimy się doświadczeniami, czasem szukamy porady albo światła. To bycie razem i wspólne podążanie tą samą drogą jest bardzo ważne”.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr

NO COMMENTS