(Polski) Kard. Dziwisz w Nazarecie: nasze serca na zawsze zostawiamy w tym świętym miejscu

12-03-2017
1863

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W mozaice Pani Kalwaryjskiej jesteśmy zawarci wszyscy: Polacy żyjący w ojczyźnie i wszyscy wierzący, rozproszeni po całym świecie – mówił w niedzielę kard. Stanisław Dziwisz w bazylice Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie podczas uroczystości poświęcenia wizerunku Matki Bożej Kalwaryjskiej. Emerytowany metropolita krakowski podkreślał, że w nazaretańskiej mozaice zawarta jest „umiłowana cząstka archidiecezji krakowskiej”.

W bazylice Zwiastowania Pańskiego w Nazarecie zgromadzili się wierni uczestniczący w pielgrzymce z polskiej Jerozolimy do Ziemi Świętej, wraz z kard. Stanisławem Dziwiszem, bp. Kazimierzem Górnym, ojcami i braćmi bernardynami oraz kapłanami diecezjalnymi. Obecni byli także franciszkanie posługujący w Ziemi Świętej, m. in. kustosz sanktuarium w Nazarecie o. Bruno Varriani OFM oraz o. Dobromir Jaszta OFM, wikariusz Kustodii Ziemi Świętej. Wraz z polskimi pielgrzymami modlili się także twórcy mozaiki Osama Hamdan i Carla Benelli.

Uroczystej Mszy św. w bazylice Zwiastowania przewodniczył kard. Stanislaw Dziwisz. W homilii podkreślał, że Kalwaria Zebrzydowska i Nazaret złączone są od wielu wieków przez duchowych synów św. Franciszka. „Opiekują się oni sanktuarium kalwaryjskim od ponad czterystu lat, tutaj w Ziemi Świętej od ośmiuset lat” – przypomniał hierarcha.

Według kard. Dziwisza, mozaika kalwaryjska w Nazarecie charakteryzuje się trzema rysami. Pierwszy z nich dotyczy posłuszeństwa Maryi. „Maryja uwierzyła Bożemu Słowu, które całkowicie przemieniło Jej życie i patrzenie na rzeczywistość. Ze zwykłej mieszkanki Nazaretu stała się Królową Nieba” – mówił, wyjaśniając że Jej postawa odmieniła oblicze całej ziemi i dziejów ludzkości. Drugim rysem wizerunku Pani Kalwaryjskiej jest troska o Świętą Rodzinę.

Metropolita senior przypomniał, że Matka Boża kochała swojego Syna, ale także, dziewiczo i wiernie, cichego cieślę z Nazaretu. „On także uczy nas pokory i służby tajemnicy życia i miłości” – tłumaczył kaznodzieja i dodał, że choć zawsze stał w cieniu Maryi i Jezusa, Józef uczestniczył w dziele zbawienia, które bez niego nie dokonałoby się. „Nikt inny nie potrafi nauczyć nas lepiej kochać Maryję i Jej Syna, jak on. To dlatego ta mozaika nie jest tylko zwykłym dziełem artystów, ale to nasza umiłowana cząstwa archidiecezji krakowskiej” – dodał.

Trzeci rys nazaretańskiego wizerunku Kalwaryjskiej Pani to „misterium Boga w życiu człowieka”. „Nikt z ludzi nie był tak blisko tajemnicy wiary i obecności Boga, jak Maryja i Józef. Oni mogą nauczyć nas żyć na co dzień z Jezusem” – zaznaczył kardynał. Wyjaśnił, że nowa ewangelizacja to nieustanne odkrywanie tego, co rozpoczęło się w Nazarecie ponad dwadzieścia lat temu. „Maryja Kalwaryjska uczy nas świętości sakramentu małżeństwa i rodziny, formuje powołania kapłańskie i zakonne, i dźwiga tych, którym nie zawsze się wszystko codziennie udaje” – dodał.

Długoletni sekretarz św. Jana Pawła II powiedział także, że tak samo działał całym swoim życiem polski papież – wielki pielgrzym kalwaryjski i nazaretański. Przypomniał, że ostatnią Mszę św., którą sprawował w Polsce, Jan Paweł II odprawił właśnie w Kalwarii i zawierzył wtedy Matce Bożej Kalwaryjskiej cały naród polski i jego przyszłość.

Kardynał podkreślił na zakończenie, że w kalwaryjskiej mozaice „jesteśmy zawarci wszyscy: Polacy żyjący w ojczyźnie i wszyscy wierzący, rozproszeni po całej ziemi”. „Każde polskie i katolickie serce przytwierdzamy na zawsze w tej mozaice, tu dzisiaj w Nazarecie” – podsumował.

Kard. Dziwisz ofiarował nazaretańskiemu sanktuarium relikwie krwi św. Jana Pawła II. Kustosz bazyliki Zwiastowania Pańskiego o. Bruno Varriano OFM poinformował, że będą one zawsze wystawione w świątyni do publicznej czci wiernych.

Mozaika o wymiarach 145 na 80 cm została wykonana z masy perłowej i kamieni szlachetnych w pracowni w Jerycho. W bazylice w Nazarecie zostanie umieszczona wśród wizerunków Madonn z różnych stron świata, pochodzących z najważniejszych sanktuariów i miejsc kultu maryjnego.

md/Nazaret/KAI

Zdjęcie ilustracyjne: T. Warczak/Episkopat.pl