(Polski) Kard. Mamberti w Krakowie: Tylko w ponownym odkryciu chrześcijańskich korzeni tkwi szansa na budowanie pokoju

0
762

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Postawa i nauczanie mons. Achillesa Rattiego przypomina nam, że tylko w ponownym odkryciu chrześcijańskich korzeni, tylko w wartościach wypływających z Osoby Jezusa Chrystusa, można upatrywać szansy na budowanie prawdziwego pokoju powiedział kard. Dominique Mamberti, prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, w homilii Mszy Świętej w Katedrze na Wawelu, która kończy obchody 100. rocznicy przywrócenia relacji dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską.

Kard. Mamberti zauważył, że obchody jubileuszowe są opatrznościową okazją, aby ożywić więzy wiary, pokoju i przyjaźni łączące Stolicę Apostolską i Polskę.

W homilii nawiązał do postaci ks. prał. Achillesa Rattiego, pierwszego nuncjusza apostolskiego w niepodległej Polsce. „Postawa i nauczanie mons. Achillesa Rattiego przypomina nam, że tylko w ponownym odkryciu chrześcijańskich korzeni, tylko w wartościach wypływających z Osoby Jezusa Chrystusa, można upatrywać szansy na budowanie prawdziwego pokoju”.

Kard. Mamberti przypomniał także słowa św. Jana Pawła II wygłoszone w homilii inaugurującej jego posługę pasterza Kościoła powszechnego. „Bracia i Siostry! Nie obawiajcie się przyjąć Chrystusa i zgodzić się na Jego władzę! (…) Nie lękajcie się! Otwórzcie, anawet, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi! Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, ustrojów ekonomicznych i politycznych, szerokich dziedzin kultury, cywilizacji, rozwoju. Nie lękajcie się! Chrystus wie, +co jest w człowieku+. Tylko On to wie!”.

W uroczystościach w Katedrze na Wawelu wzięli udział m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, oraz kard. Stanisław Dziwisz.

W sobotę 23 listopada w Kopalni Soli “Wieliczka” odbył się uroczysty koncert “Wiara, nadzieja, miłość”, w którym również wziął udział gość z Watykanu.

Obchody 100-lecia przywrócenia relacji dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską rozpoczęły się 13 marca b.r. wraz z obchodami 100. rocznicy istnienia Konferencji Episkopatu Polski. Tego dnia uroczystej Eucharystii w Świątyni Opatrzności Bożej przewodniczył kard. Pietro Parolin, Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej. Następnie został wyemitowany jubileuszowy znaczek w ramach współpracy Poczty Polskiej i Watykańskiej. Z kolei 20 maja b.r. odbyła się uroczysta sesja naukowa na Uniwersytecie Warszawskim z udziałem abp. Paula Gallaghera, sekretarza ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

6 czerwca b.r. nastąpiło odsłonięcie pomnika abp. Achillesa Rattiego na terenie Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie oraz mozaiki w kaplicy Nuncjatury. 15 sierpnia b.r. miała miejsce uroczysta Eucharystia na Wałach Jasnogórskich pod przewodnictwem abp. Jana Romeo Pawłowskiego, delegata ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Przedostatnim wydarzeniem były obchody 100. rocznicy święceń biskupich ks. prał. Achillesa Rattiego, 28 października b.r. w Archikatedrze Warszawskiej, pod przewodnictwem kard. Mario Delpiniego, metropolity Mediolanu.

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Stolicą Apostolską zostały wznowione w 1919 roku, po ponad 120 latach przerwy. 30 marca Stolica Apostolska w sposób formalny uznała istnienie odrodzonego państwa Polskiego. 6 czerwca ks. prał. Achilles Ratti został mianowany Nuncjuszem Apostolskim w Polsce i podniesiony do godności arcybiskupa. 19 lipca złożył listy uwierzytelniające na ręce Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Oznaczało to wznowienie pełnych relacji dyplomatycznych pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Stolicą Apostolską.

BP KEP / Archidiecezja Krakowska

Fot. Archidiecezja Krakowska

NO COMMENTS