(Polski) Kard. Nycz w Dzień Papieski: myśleć z papieżem Janem Pawłem II

0
600

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W Dzień Papieski dziękujemy za św. Jana Pawła II i za nas, którzy próbujemy naśladować jego życie – podkreślił kard. Kazimierz Nycz sprawując w południe Mszę św. w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W całej Polsce odbywa się dziś zbiórka, która zostanie przeznaczona na stypendia dla młodzieży.

Świątynia Opatrzności Bożej jest – jak zaznaczył metropolita warszawski – szczególnym miejscem dziękczynienia w Polsce. A ono jest piękną i szlachetną praktyką należną Bogu. Kościół w dzisiejszej liturgii słowa chce nas nauczyć dziękować za wszystko, co otrzymujemy od Boga i ludzi – dodał zauważając, że słowo „dziękuję” zbyt rzadko pojawia się w naszym słowniku.

– Chcemy przybliżać sobie i młodszym osobę Jana Pawła II, jego świętość, wspaniałość modlitwy, umiłowanie Kościoła i Matki Najświętszej i jego posługę – podkreślił.

Obchodząc XIX Dzień Papieski stawiamy sobie pytanie: w jaki sposób myśleć razem z papieżem Janem Pawłem II? W jaki sposób wydobywać z jego nauczania to wszystko, co jest wciąż aktualne choć minęło 15 lat od jego śmierci a 41 od wyboru na Stolicę Piotrową – zachęcał do refleksji.

Kard. Nycz przypomniał, że tegoroczny Dzień Papieski obchodzony jest pod hasłem „Wstańcie, chodźmy!”. Zostało ono zaczerpnięte z modlitwy Jezusa w Ogrójcu, gdy budził śpiących apostołów. „Niezależnie od wieku i sił, potrzeba byśmy ‚wstawali i szli’, by pełnić swoje powołanie” – mówił metropolita warszawski.

Wspominamy też początek pontyfikatu Jana Pawła II, jego wołanie: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Słowa aktualne także dziś, gdy świat zamyka się na Chrystusa i bardzo często z tego powodu nie potrafi poradzić sobie ze swymi problemami. Pamiętamy też słowa Jana Pawła II, że nie da się zrozumieć człowieka i historii Polski bez odniesienia do Chrystusa.

Przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” zachęcał uczestników Mszy św., by dziękować za wszystko, co otrzymujemy od Boga.

Oprawę muzyczną i liturgiczną w czasie Mszy św. sprawowanej w Świątyni Opatrzności Bożej przez kard. Kazimierza Nycza zapewnili stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W Dniu Papieskim metropolita warszawski ochrzcił też czworo dzieci.

Na zakończenie Mszy św. stypendyści podziękowali darczyńcom fundacji za wsparcie duchowe i materialne, dzięki któremu mogą się kształcić i rozwijać swoje zainteresowania. Zaprosili też na koncert galowy jaki o godz. 17.00 odbędzie się dziś w Świątyni Opatrzności Bożej w ramach obchodów XIX Dnia Papieskiego.

Archidiecezja Warszawska

Fot. @archwwa

NO COMMENTS